Opća kladuška zadruga bila je domaćin i suorganizator specijaliziranog treninga namijenjenog poljoprivredno-prehrambenim proizvođačima, zadrugama i malim farmerima, a koji je održan danas (16. novembra) u Velikoj Kladuši. Trening koji ima za cilj edukaciju i informiranje poljoprivrednih proizvođača i farmera o više aktuelnih tema organizirao je Savez zadruga u Federaciji BiH u saradnji sa Razvojnim programom Ujedinjenih naroda u BiH (UNDP).
Edukacija je obuhvatila četiri važne i aktuelne teme u poljoprivredi: „Energijske zadruge kao optimalni organizacioni oblik u funkciji proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, „Zelena i cirkularna ekonomija u svojstvu održivog razvoja u poljoprivredno-prehrambeno industriji, „Načini i metode povlačenje federalnih poljoprivrednih novčanih podrški u praksi“ i „Perspektive pokretanja dorade i prerade primarnih poljoprivrednih proizvoda“. Jedan od predavača u Velikoj Kladuši bio je Nagib Hadžić, zadružni revizor. (poslušajte izjavu)…
Pored Hadžića predavači su bili mr. Armin Hodžić, mr.sci. Anela Karahasan i mr.sci Mirsad Hubanić.
Sve obuhvaćene teme od značaja su za unaprijeđenje i razvoj poljoprivredne proizvodnje, te bolju iskoristivost postojećih resursa, stečenog znanja i iskustva kojeg poljoprivrednici ovog kraja imaju. Posebno zanimljiva tema za kladuške poljoprivrednike svakako je ona koja se odnosi na povlačenje federalnih poljoprivrednih novčanih podrški, naglasio je Anes Sefić, direktor Opće kladuške zadruge (poslušajte izjavu)…
Značaj ovih edukacija koje se provode na području devet kantona je, pored dijeljenja korisnih znanja, savjeta i informacija i nastavak saradnje, kada bi zadruge trebale postati ciljne grupe u nadolazećim razvojnim fazama ovog međunarodnog projekta, naglašeno je.
Projekat generalno ima za cilj modernizaciju poljoprivredno-prehrambenog sektora i poboljšanje ruralne ekonomije povećavajući konkurentnost poljoprivredne proizvodnje, poslova i usluga.
Projekte provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u Bosni i Hercegovini (BiH) u partnerstvu sa Češkom razvojnom agencijom (za EU4AGRI i EU4AGRI-Recovery) i Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, Međunarodnom organizacijom rada (ILO) (za EU4BusinessRecovery). Sve Projekte finansira Evropska unija (EU).