Općina Velika Kladuša u narednom periodu krenut će u obuhvatniji i organiziraniji proces prikupljanja i reciklaže ambalažnih materijala u suradnji sa kompanijom „Ekopak“ iz Sarajeva, rezultat je to sastanka održanog u srijedu, 05. novembra, između velikokladuškog načelnika Edina Behrića i direktora JKUP „Komunalije“ Velika Kladuša Almira Pajazetovića sa Amelom Hrbat, direktoricom ovog prvog ovlaštenog operator sistema upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom u BiH…
Općina Velika Kladuša u narednom periodu krenut će u obuhvatniji i organiziraniji proces prikupljanja i reciklaže ambalažnih materijala u suradnji sa kompanijom „Ekopak“ iz Sarajeva, rezultat je to sastanka održanog u srijedu, 05. novembra, između velikokladuškog načelnika Edina Behrića i direktora JKUP „Komunalije“ Velika Kladuša Almira Pajazetovića sa Amelom Hrbat, direktoricom ovog prvog ovlaštenog operator sistema upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom u BiH.
„Ekopak“ je neprofitna kompanija osnovana prije nešto manje od tri godine s ciljem da u ime svojih klijenata proizvođača ambalaže, uvoznika, punilaca, distributera i trgovaca, preuzme odgovornost za ispunjenje zakonskih obaveza za reciklažu i iskorištenje ambalažnog otpada u Federaciji BiH. „Ekopak“ je dosad uspostavio saradnju sa šest bh. općina, od čega su dvije iz Unsko-sanskog kantona, a potpisivanjem ugovora koji bi trebao uskoro uslijediti nakon ovog sastanka, i Velika Kladuša bi se trebala uključiti u sistem upravljanja ambalažnim otpadom.
Amela Hrbat, direktorica „Ekopaka“ (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/hrbat0511.mp3”]
Velika Kladuša je općina koja je već ranije krenula u proces odvojenog prikupljanja i reciklaže nekih vrsta ambalažnih materijala. Kada se i zvanično stupi u suradnju sa kompanijom „Ekopak“ steći će se uslovi da se prikupljaju i predaju na reciklažu i oni ambalažni materijali koji se do sada nisu prikupljali i koji su u značajnim količinama opterećivali općinsku deponiju, a to su staklo i višeslojni materijal/tetrapak. Na ovaj način Velika Kladuša nastaviće sa očuvanjem okoliša, kako bi bila čista i lijepa za buduće generacije, ističe načelnik Edin Behrić (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/behric0511.mp3”]
Nakon što se potpiše tripartitni ugovor, ovlašteni operater sistema „Ekopak“ će trajno ostati u Velikoj Kladuši, a u suradnji sa Općinom i „Komunalijama“ će raditi na unaprjeđenju i širenju projekta. Projekat će činiti dva segmenta: tehnički i edukativni. Tehnički segment podrazumijeva nabavku specijalnog vozila za prikupljanje i transport ambalažnog otpada, te specijalnih kontejnera za prikupljanje staklenog ambalažnog otpada. Paralelno s njim, ići će i edukativni segment usmjeren na promociju projekta, te podizanje svijesti građana Velike Kladuše, kako bi se uključili u sistem i prihvatili odvojeno odlaganje ambalažnog otpada u svojim domaćinstvima.