Uz nedostatak korisnih jesenskih paša, velike i prevelike zimske gubitke često nepoznatih uzroka pčelarstvo je doslovno na koljenima u širem regionu. Problem s kojim se suočavaju posljednjih godina je „negativni klimatski uticaji“, pa su pčelari kao i brojni poljoprivrednici na rubu očaja. Tako su zbog velikog broja kišnih dana i niskih temperatura tokom aprila, maja i juna ove godine prinosi pčela u Bosni i Hercegovini veoma mali. Pčele nisu mogle na ispašu, a kasnilo je i cvjetanje biljaka, tako da su proizvele meda dovoljno za njihov opstanak.
Niske su temperature, kiša, mraz i snijeg nepovratno oštetili uz cvjetanje biljaka, proljetnu pašu koja pčelarima donosi najveći dio prinosa. Prošla godina bila je izuzetno uspješna za velikokladuške pčelare, te su članovi Udruženja pčelara „Velika Kladuša“ i „Krajiška pčela“ ostvarili visok prinos meda i dobru zaradu, ali ove godine neće ostvariti ni polovinu tih prinosa ni prihoda. Samir Zehinović, predsjednik Udruženja pčelara „Velika Kladuša“ iz Velike Kladuše kazao nam je kako njemu ali i skoro svim članovima Udruženja je ovo vrlo loša godina jer je ispaša podbacila (poslušajte izjavu)…
„Hladno i kišno proljeće negativno je uticalo na pčele i meda skoro nije ni bilo. Izostala je ishrana pčela bagremovim nektarom, a time i proizvodnja bagremovog meda“, kazao nam je Nisvet Mujanović, predsjednik Udruženja pčelara „Krajiška pčela“ iz Velike Kladuše (poslušajte izjavu)…
Oba naša sagovornika su kazala i da većina pčelara ima zaliha meda od prošle godine, ali da to nije u dovoljnim količinama. Izrazili su nadu da će pčelari uspjeti opstati prodajom zaliha i da neće doći do povećanja cijene meda.
Inače, situacija je i kod pčelara iz drugih dijelova BiH ista, i kod njih – meda nema. Problem je što proizvodnja meda nije jedina uloga pčela. One imaju ključnu ulogu i u oprašivanju biljaka te je bez njih i urod slabiji. Svakako pored navedenih problema ovdje treba istaknuti i jednu pozitivnu činjenicu, a to je da je Općinski organ uprave na čelu sa načelnikom Edinom Behrićem tokom ove godine pomogao velikokladuškim pčelarima na način da im je Općina sufinansirala do 80% utvrđenog troška prilikom kliničkog pregleda pčelinjih zajednica u JP „ Veterinarska stanica“ d.o.o. Velika Kladuša, dok su ostatak od 20% troška snosili pčelari.
Opširniji razgovor sa Zehinovićem i Mujanovićem poslušajte u nedjelju, 03. jula od 18:00h u našoj emisiji „Općinske aktuelnosti“.