Za obilježavanje Svjetskog dana svjesnosti o autizmu Generalna skupština UN-a odabrala je 2. april kako bi se skrenula pažnja javnosti širom svijeta na sve izraženiji problem i sve veći broja osoba sa ovim složenim poremećajem. Autizam je sve izraženiji problem i kod nas, i sve je više osoba koje imaju poremećaj iz spektra autizma, kazala je za naš Radio pedijatrica Semra Okanović (poslušajte izjavu)…
Termin autizam se najčešće koristi za osobe koje zapravo imaju poremećaj iz spektra autizma (PSA). Poremećaj iz spektra autizma je vrlo složen neurorazvojni poremećaj koji zahvata sve aspekte ličnosti (komunikacija, motorika, ponašanje i učenje). Autizam uglavnom traje do kraja života. Postoji pet glavnih tipova poremećaja iz spektra autizma, svaka dijagnoza je drugačija, te svaka osoba u spektru ima različite simptome i potrebe, ističe naša sagovornica. Prema njenim riječima poremećaji iz spektra autizma mogu se prepoznati po ovim simptomima: dijete izbjegava ili ne održava kontakt očima, ne pokazuje izraze lica poput sretnog, tužnog, ljutog i iznenađenog, ne primjećuje drugu djecu i ne pridružuje im se u igri, ne pjeva ili pleše, te ima ponavljajuća ponašanja ili interese. Dr. Okanović ističe da je važno da se ovi simptomi na vrijeme prepoznaju i na vrijeme dijagnosticiraju, jer je rad sa djecom koja imaju poremećaj iz spektra autizma presudan (poslušajte izjavu)…
Sposobnosti i potrebe autističnih osoba variraju i mogu se razvijati tokom vremena. Dok neke osobe s autizmom mogu živjeti samostalno, druge imaju teške invaliditete i zahtijevaju cjeloživotnu njegu i podršku, kaže dr. Okanović (poslušajte izjavu)…
Prema riječima dr. Okanović tačan uzrok autizma do danas nije naučno potvrđen, a prevladavaju stavovi da je za nastanak autističnog poremećaja odgovorna genetika. Naša sagovornica naročito ističe da nema naučnih dokaza o uzročnoj povezanosti između vakcina i autizma, odnosno da nema dokaza koji bi upućivali na to da bilo koja vakcina u djetinjstvu može povećati rizik od razvijanja autizma (poslušajte izjavu)…
Važno je da se, naglašava dr. Okanović nakon što je autizam dijagnosticiran, djeci i njihovim porodicama pruži sva potrebna zaštita i uslovi za osposobljavanje za život u skladu sa njihovim mogućnostima. Centar za rani rast i razvoj djece Velika Kladuša u kojem se radilo sa takvom djecom, je prekinuo sa radom 2018. godine.