Druga faza projekta „Adresni registar“ u okviru kojeg se na kuće i poslovne objekte postavljaju pločice sa nazivima ulica i kućni brojevi, počela je u petak, 10. novembra 2023. godine. Ovom drugom fazom obuhvaćeno je 67 ulica i dva prigradska naselja (Polje 1 i Polje 2) na području općine Velika Kladuša u kojima se nalazi skoro 2.100 objekata.
Poslovi izrade adresnih pločica povjereni su velikokladuškoj firmi “Zana” doo, a vrijednost radova je nešto manje od 80.000 KM. Rok za postavljanje pločica je dva mjeseca, ali procjene su da bi ti radovi mogli biti okončani i u kraćemperiodu.
U prvoj fazi projekta „Adresni registar“ bila je obuhvaćena 41 ulica u kojima je postavljeno više od 1.600 adresnih pločica.
Dženan Kaldžija, predsjednik Komisije za adresni registar naglašava da je još 2017. godine Općinski načelnik formirao Komisiju čiji je zadatak bio da prikupi svu dokumentaciju iz prethodnog perioda tokom kojeg je bilo 8 setova izmjena naziva ulica i da napravi novi moderni sistem adresa u kojem više ne bi bilo objekata bez broja, već jasno obilježeni objekti, čime se, kako naglašava, rješava niz problema.
Tokom proteklih šest godina, dodaje Kaldžija, poduzet je niz mjera i aktivnosti da bi se došlo do konačnog prijedloga adresnog registra, čija se uspostava i provedba finansira iz Budžeta Općine Velika Kladuša. To je uključivalo i mogućnost učešća u javnim raspravama i davanja prijedloga za naziv ulica. Kako je kazao Kaldžija, velika većina građana, vlasnika objekta je pohvalila ovaj projekt i prihvatila postavljanje adresne pločice na njihov objekat. Međutim, postoji određeni broj građana koji izražavaju neslaganje sa dodijeljenim nazivom ulice. U slučaju pokretanja postupka izmjene naziva ulice i u slučaju da se takav zahtjev prihvati, to bi značilo da se svim objektima u toj ulici moraju nanovo izraditi i postaviti adresne pločice, a čije troškove bi morali platiti građani. Stoga Kaldžija poziva građane čiji objekti su obuhvaćeni drugom fazom, da uvaže sve provedene procedure i donesene odluke koje su uključivale i uvođenje naziva ulica sa brojevima u sistem Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA), te da dozvole da se postave kućni brojevi. Ukoliko neko od građana odbije postavljanje adrene pločice, njegov zahtjev biće proslijeđen nadležnoj općinskoj inspekciji, a ukoliko se naknadno odluči da postavi pločicu, sve troškove snosi sam, naglašava Kaldžija.
Ukoliko neko od građana uoči neku grešku ili se njegov objekat slučajno izostavi tokom postavljanja pločica, potrebno je to prijaviti uposlenicima općinskog katastra, a isto važi i za osobe koje izgrade novi objekat.
Kaldžija je podsjetio na važnost provedbe projekta. Kako je naglasio, građani neće imati više problema s prijavom prebivališta i nepostojećim adresama, zdravstvene, policijske, sudske, vatrogasne i komunalne službe radiće brže i efikasnije, a tu je i digitalna prednost, jer će građani uz pomoć navigacije moći pronaći bilo koji obilježeni objekat ili adresu.
Područje cijele općine Velika Kladuša biće uvedeno u adresni registar u sedam do osam faza, što će zavisiti od dinamike realizacije projekta i raspoloživih sredstava u Općinskom budžetu koji u potpunosti finansira ovaj projekat. U konačnici, to bi značilo da će adekvatno biti obilježeno oko 17.000 izgrađenih objekata.
Razgovor s predsjednikom Komisije za adresni registar, Dženanom Kaldžijom poslušajte ovdje…