Termin „poremećaj govora“ obuhvata različite dijagnoze i stanja, kako kod djece, tako i kod odraslih osoba. Govor smatramo poremećenim ukoliko nije razgovijetan i ugodan za slušanje, te ukoliko nije u skladu sa starosnom dobi. Premećaji se mogu javiti u različitim starosnim uzrastima, a najčešće se manifestuju u dobi djetinjstva.
Upravo na temu Poremećaji govora kod djece, razgovarali smo sa logopedicom u Udruženju osoba sa posebnim potrebama „I mi postojimo“ Velika Kladuša, Azrom Hilić Huskić, koja je istaknula da zdrava djeca već u prvom mjesecu počinju registrovati prve zvukove, a od 16. do 18. mjeseca zdravo dijete trebalo bi da bude ustanju izvršavati jednostavne naloge, poput „Dodaj loptu“.
Hilić Huskić naglašava da nije uredu da dijete u trećoj godini života nije u stanju sklapati jednostavne rečenice i da u tom slučaju postoji problem. Kako bi se što bolje omogućio pravilan govor, djetetu je potrebno omogućiti da se što više druži sa svojim vršnjacima, a što manje koristi modernu tehnologiju i tehniku, poput mobitela i tableta… (poslušajte izjavu)
Najčešća greška roditelja je ne pridavanje dovoljno pažnje govornim problemima djeteta, opravdavajući se riječima „to će proći samo od sebe“. Svaki prekid govora i govornu manu potrebno je tretirati na vrijeme uz pomoć stručnjaka, kako bi se izbjegli trajne posljedice, koje rezultiraju trajnim poremećajima, narušavanjem samopouzdanja kod djeteta i uticaja na njegovo psihičko zdravlje.
Cijeli razgovor sa logopedicom Azrojm Hilić Huskić, na temu Poremećaji govora kod djece, poslušajte u emisiji Izazovi odgoja, koja je rasporedu programa RVK danas, od 11:000h.