
Deveti je mjesec po islamskom kalendaru, mjesec Ramazan, tokom kojeg vjernici poste, odnosno od zore do zalaska sunca potpuno se odriču hrane, pića i bilo kojih drugih tjelesnih zadovoljstava. Mudraci su rekli „Post je zdravlje za tijelo, a snaga za dušu“, tako da pored uticaja posta na duhovno uzdizanje čovjeka, ne treba zanemariti pozitivne aspekte posta na tjelesno zdravlje.

– Jednomjesečni post je prilika da se omogući odmor unutarnjim organima. Postoje brojni razlozi zbog kojih je zdravo postiti, a jedan od njih je detoksikacija organizma. Kod posta tijelo troši pohranjene rezerve kako bi dobilo potrebnu energiju, tako da se toksini koji su pohranjeni u masnom tkivu oslobađaju i eliminiraju iz tijela. Također, postom se mogu spriječiti, ali i uništiti razne vrste cisti, ističe prof. dr. Sulejman Kendić (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/kenda-koristi0307.mp3”]
Posljedice posta su čišća koža, bolje raspoloženje, zatim post pomaže kod brojnih hroničnih bolesti poput artritisa, astme, depresije, glavobolja, povišenog holesterola u krvi, probavnih smetnji, neuroza i mentalnih bolesti, kao i u drugim slučajevima. Na temelju posljednjih naučnih istraživanja, islamski post uzrokuje smanjenje stresa i nervoze kod ljudi. Uz konzumaciju prirodne izvorske vode, hrana koju postači konzumiraju na sehuru i iftaru treba biti količinski mala, bogata voćem i povrćem, savjetuje dr. Kendić (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/kenda-sehur-iftar0307.mp3”]
Post se preporučuje svim zdravim odraslim osobama, dok se ne preporučuje trudnicama, dojiljama, osobama u rastu i razvoju, osobama sa malignim oboljenjima, dijabetičarima i drugim bolesnicima kojima post može naškoditi.