U svjetlu najavljenih izmjena Zakona o načelima lokalne samouprave FBiH koje bi se trebale naći na dnevnom redu Federalnog parlamenta u 2015. godini, Misija OSCE-a u BiH je otpočela sa organizacijom konsultativnih sastanaka sa predstavnicima kantonalnih i općinskih vlasti. Cilj održavanja tih sastanaka je prikupiti mišljenja, ideje i prijedloge o mogućim izmjenama pomenutog Zakona…
U svjetlu najavljenih izmjena Zakona o načelima lokalne samouprave FBiH koje bi se trebale naći na dnevnom redu Federalnog parlamenta u 2015. godini, Misija OSCE-a u BiH je otpočela sa organizacijom konsultativnih sastanaka sa predstavnicima kantonalnih i općinskih vlasti. Cilj održavanja tih sastanaka je prikupiti mišljenja, ideje i prijedloge o mogućim izmjenama pomenutog Zakona.
Jedan takav sastanak održan je u četvrtak, 20. novembra, u Bihaću kako bi se formulirala što kvalitetnija rješenja za ponuđene izmjene, sa ciljem njihovog konačnog usvajanja. Na sastanku su razmijenjena mišljenja i ideje koje bi trebale doprinijeti definiranju kvalitetnijih rješenja za izmjene relevantnih propisa. Sastanku su prisustvovali načelnici i predsjedavajući Općinskih vijeća sa područja USK-a, predstavnici Ministarstva pravosuđa i uprave USK-a, kao i Ureda za zakonodavstvo USK-a. Među učesnicima sastanka bila je i predsjedavajuća Općinskog vijeća općine Velika Kladuša Edina Abdić. Svi učesnici su iznijeli prijedloge s ciljem poboljšanja položaja i jačanja uloge lokalnih jedinica u FBiH.
Predsjedavajuća Vijeća Edina Abdić učestvovala je i na dvodnevnom radnom sastanku na temu „Uloga općinskih vijeća/skupština općina (OV/SO) u promovisanju stabilnosti na lokalnom nivou” koji je održan 18. i 19. novembra u Banja Luci. Sastanku, čiji je organizator bila Misija OSCE-a u BiH, su prisustvovali predstavnici općinskih vijeća/skupština općina (OV/SO) iz osamnaest bosanskohercegovačkih općina. Radni sastanak je bio prilika za učesnike koji su imali da razmijene iskustva i diskutuju o tri ključna odnosa na lokalnom nivou, kao i o njihovom uticaju na rad OV/SO, a to su: odnos između građana i vlasti; odnos između političkih lidera i između lidera u institucijama; te odnos između grupa građana u zajednici. Fokus diskusije je bio na postojećim praksama, potrebnim poboljšanjima i aktivnostima koje treba preduzeti. Naglasak je bio i na jačanju uloge OV/SO u promovisanju stabilnosti na lokalnom nivou.
Najprije je održana prezentacija OSCE-a o promociji stabilnosti na lokalnom nivou, a zatim se diskutovalo o ulozi OV/SO u jačanju odnosa između građana i vlasti, te o uticaju tog odnosa na funkcionisanje OV/SO. Na sastanku su učesnici prezentovali postojeće stanje u njihovoj lokalnoj zajednici, te ukazali na ona područja u kojima su potrebna određena poboljšanja.