

U sjedištu firme „Ekopak“ u Sarajevu prošle sedmice je održan sastanak kojem je prisustvovao načelnik općine Velika Kladuša Edin Behrić. Naime, „Ekopak“ je prvi ovlašteni operater sistema upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom u Bosni i Hercegovini, čiji su osnivači Coca-Cola, Violeta, Argeta, Orbiko, Bimal, Bihaćka pivovara i Banjalučka pivara.

Predstavnici Općine Velika Kladuša, na čelu sa načelnikom Behrićem i direktorom JKUP „Komunalije“ Almirom Pajazetovićem su posjetili „Ekopak“ kako bi razgovarali o uspostavi sistema upravljanja ambalažom i ambalažnim otpadom u Velikoj Kladuši. U tom pravcu su definisani detalji buduće saradnje i elementi koje će sadržavati ugovor o uspostavi sistema odvojenog prikupljanja i reciklaže ambalažnog otpada u našoj općini. Velika Kladuša je jedna od općina koje su izrazile spremnost da sa „Ekopakom“ uspostave sistem „Zelene tačke“, što je „Ekopak“ sa zadovoljstvom prihvatio.

Naime, znak „Zelena tačka“ je međunarodno zaštićeni znak registrovan pri svjetskoj organizaciji za zaštitu intelektualne svojine WIPO, kao i pri Institutu za intelektualnu svojinu Bosne i Hercegovine. Obzirom na stečenu popularnost, vlasnik znaka „Zelena tačka“ – njemačka firma Duales System Deutschland AG. odlučila je da krovnoj evropskoj organizaciji PRO-EUROPE čije je sjedište u Briselu, prepusti upravljanje i koordinaciju upotrebe ovog znaka izvan tržišta Njemačke. Od 1995. godine PRO-EUROPE posjeduje prava za izdavanje dozvola za korištenje znaka „Zelena tačka“.

Danas je „Zelena tačka“ najviše korišteni zaštićeni znak. Zemlje članice PRO EUROPE -a preko svojih ovlaštenih operatera su: Austrija, Belgija, Bugarska, Kanada, Kipar, Hrvatska, Holandija, Češka, Estonija, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Makedonija, Irska, Izrael, Latvija, Litvanija, Luksemburg, Malta, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Srbija, Španija, Švedska, Turska, Velika Britanija i Bosna i Hercegovina, preko „Ekopaka“.