Na području Unsko-sanskog kantona nova školska 2020/2021. godina počinje u ponedjeljak, 14. septembra, i s obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju izazvanu epidemijom koronavirusa, Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK donijelo je preporuke o načinu izvođenja nastave. Njima je definisano da će se nastava izvoditi u grupama po 15, a najviše 18 učenika. Učenici su tokom nastave obavezni nositi zaštite maske, kao i ostalo osoblje unutar škole. Razmak između učenika u razredu mora biti najmanje dva metra, a zaštite rukavice nisu obavezne. S tim u vezi, preporučeno je da se ruke peru što češće, toplom vodom i sapunom, te dezinficiraju. Školski čas će trajati 30 minuta, mali odmor pet, a veliki deset. Za vrijeme odmora učenici ne trebaju izlaziti iz učionice. Izlazak je dozvoljen isključivo nakon okončanja nastave. Kada je u pitanju odlazak u toalet, moguć je za vrijeme trajanja časa, kako ne bi došlo do nepotrebnog grupisanja učenika, navedeno je iz Ministarstva.
Prijem učenika prvoga dana preporučuje se u razmacima od 10 minuta između razreda. Razredne starješine su dužne prvoga dana škole učenike upoznati sa preporukama i načinu organizacije nastave, te im uručiti pisani dokument u vezi s pridržavanjem zaštitnih mjera. Također, o istom obavijestiti i roditelje.
Roditeljski sastanci bit će održavani prema predviđenom rasporedu, ali online. Pomoćno osoblje i nastavnici dužni su voditi računa o grupisanju i pridržavanju zaštitnih mjera.
Ukoliko u odjeljenju ima više učenika, nastava se izvodi u dvije grupe i to kombinirano. Škola je dužna napraviti plan pohađanja redovne i nastave na daljinu. Tom prilikom bit će korištene najviše dvije online aplikacije za materijale sa časa. Za formiranje grupa zaduženi su razrednici, ali prateći određene kriterije kao što su broj, spol, znanje i sposobnosti. Nakon toga, grupisanje zavisno od prijevoza koji učenici koriste.
Učenici koji nisu na nastavi obavezni su istoga dana dobiti materijal (odnosi se na kombiniran način u dvije grupe). Direktori škola su obavezni nastavnicima pružiti informatičku obuku. Odabir aplikacija za slanje materijala određuje Nastavničko vijeće svake škole.
Od 14. do 28. septembra u svim razredima osnovnih škola, osim učenika prvoga razreda, nastavnici neće realizirati nove nastavne sadržaje, nego će učenike upoznati sa nastavim planom i programom, te ponavljati gradivo iz prethodnog razreda.
Nastava iz predmeta Tjelesni i zdravstveni odgoj će se u svim razredima izvoditi u skladu sa trenutnim stanjem i epidemiološkom situaciju, i prema mogućnostima škole te preporukama Zavoda za javno zdravstvo. Ne preporučuje se organizacija produženog boravka u osnovnim školama. Ukoliko neka škola, koja ima odobrenje, odluči se za ovaj korak, preporuka je da se to radi u stalnim grupama do 10 učenika, na način da svaka boravi u odvojenoj prostoriji, te se mora onemogućiti miješanje istih.
Ukoliko se radi u grupama, one će se mijenjati svake sedmice na način da grupa koja pohađa redovnu nastavu, isto čini jednu sedmicu, dok je sljedeća sedmice online praćenje. Odnosno, svake naredne sedmice će se grupe mijenjati.
I praktična nastava će se odvijati u grupama. Učenicima medicinske škole nije dozvoljeno izvođenje praktične nastave u zdravstvenim ustanovama, te će biti organizirana u kabinetima škola. Učenici sa hroničnim oboljenjima i učenici koji u zajedničkom domaćinstvu imaju osobe sa hroničnim oboljenjima, stare i iznemogle osobe, nisu u obavezi pohađati redovnu nastavu, ukoliko to zahtijeva roditelj. Dužni su tom prilikom dostaviti preporuku porodičnog ljekara. Njima će biti dostavljene upute za samostalno učenje elektronskim putem.
Na kraju preporuka koje je izdalo Ministarstvo obrazovanja USK, navodi se da će biti vršen i inspekcijski nadzor, ali i to da će preporuke biti revidirane svakih 15 dana, a za njihovo praćenje su zaduženi direktori škola.