Preteške školske torbe, neadekvatne školske klupe i stolice, nasljeđe i loše navike u držanju, te nedovoljna fizička aktivnost, prema mišljenju velikog broja fizijatara, najčešći su uzroci deformiteta kičme kod sve većeg broja djece. Mnogi fizijatri upozoravaju da navedene negativne pojave dovode do poremećaja kičmenog stuba, kifoze i skolioze. Ovakvo mišljenje dijeli i diplomirani fizijatar u Centru za rehabilitaciju u zajednici u JU Dom zdravlja Velika Kladuša Arijana Čaušević (poslušajte izjavu)…
Loše držanje, ravna stopala, skolioza i drugi deformiteti kičmenog stuba, nažalost su u porastu. Prema riječima Čaušević najbolji način da roditelji pomognu svojoj djeci je da ih odvedu na pregled čim uoče neke deformitete. S obzirom da je djetinjstvo ključni period za rast i razvoj djeteta, od najranijeg uzrasta potrebno je djecu učiti pravilnom držanju tijela, bavljenju sportom, prije svega plivanjem, te izbjegavanju svih navika koje mogu loše uticati na njihovo zdravlje. Čaušević još savjetuje: smanjiti vrijeme sjedenja djeteta, gledanje televizije ležeći na podu, a kada je u pitanju težina školske torbe djeli mišljenje stručnjaka koji apeliraju da maksimalna težina školske torbe sa priborom i pratećom opremom ne smije biti veća od 10 posto ukupne tjelesne težine djeteta (poslušajte izjavu)…
Razgovor sa Arijanom Čaušević, diplomiranim fizijatrom u Centru za rehabilitaciju u zajednici u JU Dom zdravlja Velika Kladuša na temu „Fizikalna medicina i deformiteti kičmenog stuba kod djece“ poslušajte u emisiji „Radio ordinacija“ koja je na programu u srijedu, 14. oktobra u 13 sati.