U cilju izrade lokalnog Protokola za prevenciju, proaktivnu identifikaciju i postupanje u slučajevima trgovine djecom, prosjačenja i drugih oblika eksploatacije djece danas je u Velikoj Kladuši održan multisektoralni sastanak. Učešće u raspravi o ovoj temi uzeli su predstavnici Centra za socijalni rad, Policijske uprave i Policijske stanice Velika Kladuša, te kladuških osnovnih i srednjih škola.
Inicijator sastanka je Udruženje „Zemlja djece u BiH“ koje je u protekle dvije godine na području Unsko-sanskog kantona radilo na izradi kantonalnog Protokola i lokalnih Protokola u Bihaću, Sanskom Mostu i Ključu. Kantonalni Protokol su osim resornih ministarstava potpisale i sve jedinice lokalne samouprave, te se time obavezale da na nivou svojih zajednica uspostave lokalne referalne mehanizme.
Protokol je instrument za zaštitu djece koja su u visokom riziku i/ili su žrtve svih oblika eksploatacije, u stvarnom i digitalnom okruženju, ali je vrlo značajan zaštitni mehanizam i za same profesionalce, s obzirom da im daje detaljne smjernice šta i na koji način treba preduzeti, koju radnju učiniti, a da ona bude u najboljem interesu djeteta. S problemom eksploatacije djece u svrhu prosjačenja suočava se i velikokladuški Centar za socijalni rad, naglašava v.d. direktorica Centra Nermina Šemić. (poslušajte izjavu)…
Kantonalni Protokol daje opće smjernice za postupanje nadležnih ustanova u oblasti obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite, te sigurnosti, dok lokalni Protokoli jasno definišu pojedinačne uloge i odgovornosti svih nadležnih subjekata u sistemu zaštitedjece unutar hodograma postupanja na području jedinice lokalne samouprave. Dodatna vrijednost lokalnog Protokola je uspostavljanje saradnje između ovih subjekata, što na terenu i u praksi često izostaje, i nerijetko dolazi do prebacivanja odgovornosti sa jedne institucije na drugu, naglasila je Mirsada Bajramović, predsjednica Udruženja „Zemlja djece u BiH“. (poslušajte izjavu)…
Izrada protokola odvija se u skladu sa Strategijom za suprotstavljanje trgovini ljudima BiH 2020. – 2023. Godina, a u cilju implementacije Akcionog plana Unsko-sanskog kantona za provođenje Strategije suprotstavljanja trgovini ljudima i dio je projekta „Poboljšanje nacionalnog referalnog mehanizma za borbu protiv trgovine djecom u BiH u pet lokalnih zajednica“ uz podršku Vijeća Evrope.