Za mnoge ljude koji su navikli na redovno vježbanje, ramazanski post može predstavljati izazov u održavanju njihove fitness rutine. “Post tokom Ramazana ne znači kraj vašeg vježbanja, najvažnije je slušati svoje tijelo, prilagoditi vježbe i intenzitet prema tome” kaže Mumo Keserović, profesor tjelesnog odgoja i sporta i fitness trener.
„Nikako ne treba prestati trenirati tokom Ramazana, već samo smanjiti intenzitet vježbanja. Svojih šest sedmičnih treninga, tokom mjeseca Ramazana smanjio sam na tri do četiri“ dodaje Keserović. Ističe da je važno prilagoditi raspored vježbanja kako bi se izbjegli gubici energije ili pad šećera u krvi, tako da je najbolje vježbati prije iftara ili četiri do pet sati nakon iftara.
Naš sagovornik kaže da je jako važno da treninge prati i zdrava prehrana na iftaru i sehuru, da se izbjegava prejedanje na iftaru, te da se održava hidrataciju tijela, odnosno preporučuje se pijenje dovoljno vode i prirodnih sokova između iftara i sehura. Kao jedan od osnovnih benefita treniranja tokom Ramazana Mumo izdvaja topljenje masti, kod ljudi koji imaju višak masnih naslaga, te održavanje forme u kojoj smo ušli u Ramazan. Preporučuje da se o treniranju tokom posta savjetuje se stručnom osobom kako bi se osigurala sigurnost i dobrobit tijela. Razgovor sa Mumom Keserovićem, profesionalnim bodybuilderom i fitness trenerom poslušajte ovdje…..