„Tehnologija proizvodnje bundeva uljarica“ i „Prerada sjemena bundeve“ teme su poljoprivrednog predavanja održanog zainteresiranim poljoprivrednicima u petak, 14. aprila u Vijećnici općine Velika Kladuša. Ovo zanimljivo predavanje organizirala je Općina Velika Kladuša kao dio pilot projekta čiji su inicijatori Općinski načelnik i savjetnici načelnika za privredu i poljoprivredu. Kako je istakao prof. dr. Ibrahim Mujić, savjetnik načelnika za prehrambenu industriju i razvoj i predavač na ovom predavanju, ove godine se kreće s pilot projektom uzgoja bundeve s ciljem prerade i prodaje bundevinog ulja i sjemena bundeve.
VIDEO PRILOG
Kroz testnu fazu projekta ispitaće se mogućnosti uzgoja ove poljoprivredne kulture, utvrditi koje su sorte najbolje za uzgoj, te kakva je zainteresiranost poljoprivrednika za ovaj vid kooperativne proizvodnje. Općina Velika Kladuša je već u ovoj godini namijenila određena finansijska sredstva kojima će finansirati proizvodnju po dunumu sa oko 130 KM, odnosno osiguraće sjeme, gnojivo, zaštitu usjeva i pružiti poljoprivrednicima potrebne savjete o uzgoju bundeve. Zadatak kooperanata je priprema tla i ostali poljoprivredni radovi, dok će se ostvarena dobit u ovoj testnoj fazni podijeliti između kooperanata i finansijera.
Prednost uzgoja bundeve ogleda se u tome što to nije zahtjevna kultura, nije podložna bolestima, a njena iskoristivost je višestruka. Osim uzgoja ulja i sjemena, što je i osnovni cilj, njeni ostaci se mogu koristiti u proizvodnji brašna, đema, ostalih hranjivih proizvoda, te hrane za stoku. Smatra se izuzetno zdravom i korisnom namirnicom, kao i bundevino ulje, čija cijena za litar na tržištu se kreće i do 50 KM. Zbog svog visokovrijednog nutritivnog sastava, bundevino ulje sve je traženije na tržištu. A Velika Kladuša zbog svojih klimatskih uslova i plodnog tla smatra se odičnom za uzgoj ove poljoprivredne kulture.
Kompletan razgovor sa prof. dr. Ibrahimom Mujićem poslušajte u Općinskim aktuelnostima u nedjelju, 16. aprila od 18:00h.