Općinom Velika Kladuša protiču 4 rijeke, a bogata je i izvorima i manjim vodotocima. Rijeka Glina je najveća, prirodna je granica dijela granice BiH i Hrvatske i u nju se ulijevaju rijeke Kladušnica i Glinica. Osim ove tri rijeke na području naše općine protiče i Grabarska. Kladušnica je duga oko 22 kilometra, i protiče kroz Veliku i Malu Kladušu. Glinica je manja rijeka koja se ulijeva u rijeku Glinu u velikokladuškom naselju Poljana. Dužina Glinice je oko 30 kilometara.
Kladuške rijeke su relativno čiste, bogate su ribom i pogodne su za razvoj ribolovnog turizma, kaže Dino Miljković, predsjednik Udruženja sportskih ribolovaca „Štuka“.
Prema njegovim riječima taj potencijal bi trebao biti više iskorišten uz više ulaganja i dobru promociju. Kako ističe ribolov, odnosno ribolovni turizam za sada je nerazvijen. Gradska kanalizacija najveći je zagađivač rijeka, te autopraone, ali i nesavjesni građani.
Čišćenje rijeka najvećim dijelom realizira USR „Štuka“ koje jednom godišnje vrši i akciju poribljavanja rijeka. Ovo društvo nedavno je završilo uređenje i poribljavanje retencionog jezera na lokalitetu Drmaljeva. Osim za takmičarski ribolov, jezero je idealno i za boravak na otvorenom, te za odmor i šetnju.
O potencijalima koje općina Velika Kladuša ima u rijekama govorili smo u sklopu projekta „Povratak prirodi“. Ovo je novi projekat Radija Velika Kladuša kojeg sufinansira Ministarstvo za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša USK-a. U okviru projekta realiziramo serijal od 8 emisija kroz koje predstavljamo neke od istaknutijih prirodnih resursa i bogatstava općine Velika Kladuša.