Šume su jedan od najvažnijih prirodnih resursa. Pokazatelji o stanju šuma na teritoriji općine Velika Kladuša govore da šumsko područje obuhvata 9.212 ha, od čega je u društvenoj svojini 2.800 ha ili 26%, a u privatnoj svojini 6.500 ha, odnosno 74%.
Prema podacima ŠPD „Unsko sanske šume“ visoke šume čine svega 18,7% u kojima dominira hrast kitnjak i bukva, a izdaničke šume obuhvataju 76% šumske teritorije s dominacijom mješovitih šuma bukve, hrasta kitnjaka i kestena. Također, podaci govore da je kladuška općina među četiri općine Kantona koje su najbogatije šumskim kulturama kestena. Prema riječima Edina Bajrektarevića, poslovođe za uzgoj i zaštitu šuma za područje kladuške općine šume sadrže okolišne vrijednosti i te vrijednosti treba čuvati. Međutim, ističe činjenicu da je u našoj zemlji pa tako i na području kladuške općine čovjek taj koji ugrožava šume, izazivanjem požara i bespravnim sječama.
Na učestalost požara koji uništavaju šume upozorava i sekretar ULO Velika Kladuša Omer Kapić. Kapić kaže da su naše šume bogate sa divljači, šumskim plodovima, i kestenom, da je sve manje deponija, odnosno da su sve manje zagađenja i da bi bilo šteta da ih se uništava.
Priču o stanju šuma zabilježili smo u sklopu projekta „Povratak prirodi“ kojeg sufinansira Ministarstvo za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša USK-a.