U proteklih nekoliko mjeseci kroz 12 emisija predstavili smo vam ekološke sekcije velikokladuških osnovnih i srednjih škola, te jednu planinarsku sekciju. Članovi ovih sekcija govorili su nam šta je za njih ekologija, koji su to eko problemi u njihovoj sredini, te na koje načine po njihovom mišljenju ti isti problemi se mogu riješiti. Aktivnosti ovih sekcija predstavili su nam njihovi voditelji. Ovaj put saznaćemo šta o ekologiji znaju, te na koji način uče o ovom važnom životnom segmentu učenici osnovnih škola „Fadil Bilal“ Šumatac i „Donja Vidovska“.
U obje ove škole biologiju predaje i učenike o ekologiji uči Maita Selimović, nastavnica biologije i hemije. Prema njenim riječima učenici u ove dvije škole o ekologiji uče kroz obilježavanje eko datuma, održavanje radionica, te kroz uređenje unutrašnjosti škole i školskog dvorišta. Kako Selimović ističe djecu treba od malih nogu učiti da poštuju i brinu se o svijetu u kojem žive. „Našom brigom o čistoj prirodi moramo pružiti dobar primjer jer je djeci ekološka svijest razvijene onoliko koliko je razvijena kod odraslih u njihovom okruženju“, kaže nastavnica Selimović i dodaje da baš zbog toga svojim učenicima redovno daje primjere kako možemo uz malo truda svi zajedno doprinijeti očuvanju okoliša (poslušajte izjavu)…
Nervina Šabić, Edis Džananović i Emina Nadarević učenici su osmog razreda OŠ „Fadil Bilal“ Šumatac. Ekologiju smatraju veoma bitnom, vide je i kao nauku i kao način življenja. Najvećim eko problemom u svojoj sredini smatraju nepravilno odlaganje otpada za koje su, kako ističu svi odgovorni . Upoznavati druge o štetnosti zagađene okoline i podsticati ih da ne bacaju smeće gdje mu nije mjesto, načini su na koje se mnogi eko problemi mogu rješavati, ističu ovi mladi ekolozi. Malima i velikima poručuju (poslušajte izjavu)…
Velika količina otpada najveći je eko problem u njihovoj sredini, smatraju Ines Zahirović, Najla Hašić i Arman Ahmetašević, učenici osmog razreda OŠ „Donja Vidovska“. Prema njihovom mišljenju ovaj problem bi se mogao riješiti razvijanjem ekološke svijesti kod ljudi, te osiguravanjem finanasijskih sredstava za reciklažu otpada i izgradnju sanitarnih deponija. Zadatak čovječanstva je da zemlju čuva za dijete koje se tek treba roditi, za buduće generacije, ističu Ines, Najla i Arman. Svaki pojedinac, pa tako i svaki učenik može, kako kaže Najla sa malo truda dati svoj doprinos u ispunjenju ovog zadatka (poslušajte izjavu)…
Podsjećamo sve ove emisije posvećene ekologiji kroz koje smo saznali šta o ovom važnom životnom segmentu znaju velikokladuški osnovci i srednjoškolci, te polaznici predškolskih ustanova realizirali smo u sklopu projekta „Jačanje ekološke kulture građana putem medija“. Projekt se finansira iz Programa raspodjele namjenskih sredstava Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša USK za 2015. godinu.