„Od ašika do braka“ naziv je nove sedme po redu knjige prof. Kasima Mujagića iz Pećigrada koja je promovirana u subotu, 17.oktobra prisutnim građanima Velike Kladuše u Općinskoj vijećnici.
Radi se o djelu koje je autor stvarao u proteklih nekoliko godina a koje je nedavno ugledalo svijetlo dana. Ova knjiga je pisana za sve generacije razumljivim stilom i kako je istakao autor, trebala bi izazvati zanimanje široke čitalačke javnosti. Djelo „Od ašika do braka“ je etnološka retrospekcija običaja, kroz prizmu stidljiva pogleda, uzdaha, išareta i eglena, sve do sklapanja braka. Ova etnografsko-sociološka retrospektiva, vezana za ašikovanje i sklapanje braka, je nastala na tradicionalno antropološkom principu, etnografske literature, kao i višegodišnjem istraživanju samog autora, istaknuto je na promociji. Naglašeno je da je dugogodišnjim sakupljanjem „građe“ za ovo djelo, autor u isto, shodno tematici uvrstio oko 400 stihova lirskog narodnog natpjevavanja, što djelu daje veću iskonsku vrijednost, književnu draž i autentičnost.
„Cilj ovog djela jeste, sačuvati usmenu predaju, barem dio usmene književnosti Bošnjaka u stoljeću koje je iza nas, koja se u nedostatku pismenosti prenosila sa koljena na koljeno, te na taj način, direktno ili indirektno, čuvao nacionalni, kulturni, vjerski i moralni identitet Bošnjaka“, kazao je autor Kasim Mujagić (poslušajte izjavu)…
Promotori knjige su bili prof.Muamer ef. Ćatić i prof. Almira Džanić, dok je moderator bila prof. Bisenija Mušedinović. Početak promocije je obilježila Bisenija Mušedinović sa citiranim dijelovima narodnih pjesama i napjeva iz ovoga književnog djela. O vjerskome aspektu samoga djela govorio je Muamer ef. Ćatić, istaknuvši značaj i vrijednost braka u današnjem društvu i samome islamu. Almira Džanić je govorila o jezičko-stilskom aspektu, te o orijentalizmima koji su utkani u ovo djelo, istaknuvši da je samo djelo jedan vid čuvanja bosanskoga jezika i njegovih narodnih govora.
Promociju knjige organizirala je BZK „Preporod“ Općinsko društvo Velika Kladuša, čiji se je predsjednik Sakib Selimović obratio prisutnima na početkui istaknuo važnost organiziranja ovakvih kulturnih događaja.
Prof. Kasim Mujagić je slobodni umjetnik sa do sada šest objavljenih knjiga. Rođen je u Pećigradu, gdje trenutno i živi. Poslije završetka Gazi-Husrev begove medrese, upisuje Fakultet političkih nauka u Sarajevu. Po završetku fakulteta počinje raditi u Gimnaziji u Velikoj Kladuši gdje radi i danas kao profesor sociologije.
Razgovor sa Kasimom Mujagićem o ovoj knjizi poslušajte u nedjelju, 18.oktobra od 18:00h u našoj emisiji „Općinske aktuelnosti“.