Publikacija „Kultura sjećanja u lokalnim zajednicama u BiH“ promovisana je u subotu, 23. decembra u Velikoj Kladuši. Paralelno je održana i izložba fotografija „MOnuMENTI“. Jedan od četiri istraživačka rada, koliko ih čini Publikaciju, odnosi se na Veliku Kladušu, a izdaje je Fondacija Mirovna Akademija iz Sarajeva.
”Kultura sjećanja i zaborava na rat u Velikoj Kladuši” je rezultat istraživanja rađenog tokom 2015. i 2016. godine i razgovora sa građanima i građankama Velike Kladuše o tome kako se oni sjećaju rata 1992-1995 i na koji su način suprostavljeni narativi o tome šta se dešavalo u Velikoj Kladuši, danas vidljivi u ovoj lokalnoj zajednici.
Na predstavljanju publikacije govorile su Selma Zulić Šiljak i Slobodanka Dekić, koje su koautorice istraživanja o kulturi sjećanja u Velikoj Kladuši, i Tamara Šmidling, iz Fondacije Mirovna Akademija, kourednica publikacije ”Kultura sjećanja u lokalnim zajednicama u Bosni i Hercegovini”. Koatorica istraživanja, pored Zulić – Šiljak i Dekić je Lejla Somun- Krupalija. Pitanja kojima su se bavili u radu i o kojima su govorili na promociji su – kako pamtimo prošlost, šta biramo da zaboravljamo, i zbog čega? Kakav je odnos individualnog naspram kolektivnog pamćenja? Koautorice istraživanja Selma Zulić Šiljak i Slobodanka Dekić. (poslušajte izjavu)…
Pored predstavljanja publikacije, prisutni su mogli pogledati i izložbu MOnuMENTI koja donosi 23 fotografije različitih mjesta sjećanja sa čitavog prostora bivše Jugoslavije i iz različitih vremenskih perioda. Izložbu predstavlja partnerska organizacija Forum ZFD. Predstavnica Mreže za izgradnju mira BiH Sunita Dautbegović Bošnjaković. (poslušajte izjavu)….
Ovaj rad, kako je istaknuto na promociji, predstavlja jednu fotografiju međusobnih odnosa različitih narativa u Velikoj Kladuši sa svim njegovim specifičnostima u odnosu na period prije, tokom i nakon rata devedesetih godina.
Selma Zulić Šiljak, jedna od autorica ovog istraživanja, je Kladušanka koja danas živi i radi u Sarajevu. Promociji je prisustvovao veliki broj građana.