Promocija knjige „Muslimanske vojne formacije u BiH 1941-1945. sa posebnim osvrtom na muslimansku miliciju Huske Miljkovića u Cazinskoj krajini“ autora prof. dr. Fikreta Midžića održana je večeras (21.02.2025.) u Velikoj Kladuši.
Knjiga, koja predstavlja rezultat dugogodišnjeg istraživačkog rada autora, bavi se ulogom i djelovanjem muslimanskih vojnih formacija u Bosni i Hercegovini tokom Drugog svjetskog rata, s posebnim naglaskom na miliciju Huske Miljkovića u Cazinskoj krajini. U njoj su dokumentovane činjenice i saznanja koje pružaju novu perspektivu o ovom turbulentnom periodu, doprinoseći boljem razumijevanju historije i njenog utjecaja na današnjicu.
Sam autor ističe da je na knjizi počeo raditi prije 15 godina. Namjera mu je bila da piše o temi koja je nekad bila tabu, a o kojoj se tek nakon posljednjeg rata počelo intenzivnije govoriti da bi se skinula stigma sa jednog dijela muslimanskih vojnih formacija koje su odigrale značajnu ulogu u Drugom svjetskom ratu. Jedna od takvih formacija je i milicija Huske Miljkovića, koji se stavio u funkciju odbrane ovog kraja od svih neprijatelja. Glavna uloga mu je bila sačuvati muslimansku populaciju na ovom prostoru i zaslužuje da ga se smatra krajiškim junakom, istakao je prof. dr. Midžić. Kako knjiga govori o rođenom Kladuščaninu, autor ističe da je sretan što je dobio priliku da se prva promocija održi upravo u Velikoj Kladuši.
Recezent knjige, dr. Jasmin Musić istakao je da se radi o zahtjevnom naučnom poduhvatu koji daje jedno novo svjetlo na dio naše historije, a koji je ranije tek u fragmentima istraživan. Tokom Drugog svjetskog rata fizička opstojnost muslimana bila je ugrožena od svih mogućih vojnih formacija, ističe dr. Musić, i onda se u različitim dijelovima naše zemlje organizuju muslimanske vojne formacije koje imaju za cilj zaštiti muslimane od progona i nestanka na ovim prostorima. Jedna od takvih je i milicija Huske Miljkovićam, te je vrlo važno za ovo podneblje da ova tema bude istražena, a ova knjiga je jedan značajan korak u tom pravcu, istakao je dr. Musić, koji smatra da ulogu Huske Miljkovića treba percipirati u pozitivnom kontekstu, jer se radi o čovjeku koji je brinuo o svom kraju, razumijevao kontekst vremena u kojem se nalazio i tu svoju namjeru da fizički zaštiti muslimansko stanovništvo ovog kraja je platio svojim životom.
Promocija je održana u okviru obilježavanja Dana općine Velika Kladuša, 23. februara, u Općinskoj vijećnici. Ovaj događaj u organizaciji BZK “Preporod” okupio je predstavnike lokalne zajednice i zainteresirane građane.
Promotori su bili prof. Ejub Keserović i prof. Bisenija Mušedinović, koji su istakli važnost ovog djela za historijsku nauku i njegov doprinos u osvjetljavanju malo poznatih činjenica o ratnim zbivanjima tokom Drugog svjetskog rata u Cazinskoj krajini. Značaj ove knjige je i u pružanju objektivne slike događaja baziranih na provjerenim izvorima i dokumentima, kako bi se istina o ovom periodu što vjernije prenijela budućim generacijama. Posebna vrijednost knjige je, istakla je prof. Mušedinović, što kroz nju na pravi način upoznajemo Husku Miljkovića i njegovu ulogu u dešavanjima tokom Drugog svjetskog rata, a poslužiće svima nama u boljoj spoznaji vlastitih identiteta.
Prof. Ejub Keserović je govoreći o knjizi naglasio da je vrijednost ovog naučno-istraživačkog djela u korištenim izvorima i što pruža nove informacije koje su nam dosad bile nepoznate, te odgovore na pitanja koje nismo imali. Moderatorica promocije bila je prof. Aida Kljajić Dizdarević.
Svoj doprinos promociji kratkim obraćanjima dali su i predsjednik BZK „Preporod“ Velika Kladuša Sakib Selimović, predsjedavajući Općinskog vijeća općine Velika Kladuša Asim Veladžić i u ime Općinskog načelnika Borisa Horvata, savjetnik Fuad Sulejmanagić, koji su uputili i čestitke povodom 23. februara, Dana općine Velika Kladuša.
Knjiga “Muslimanske vojne formacije u BiH 1941-1945. sa posebnim osvrtom na muslimansku miliciju Huske Miljkovića u Cazinskoj krajini” predstavlja važan doprinos historijskoj nauci i pravilnom razumijevanju uloge Huske Miljkovića u dešavanjima u Drugom svjetskom ratu.
Fikret Midžić je naučni savjetnik iz oblasti historije, kulture i arhivistike. Doktor je historijskih nauka. Radio je u prosvjeti, na Pedagoškom fakultetu u Bihaću, Nezavisnom univerzitetu u Banja Luci, bio je i direktor Arhiva USK, te član brojnih stručnih komisija i strukovnih udruženja. Autor je preko 25 knjiga iz oblasti historije i kulture. Učesnik je više naučnih projekata, a za svoj rad nagrađen je i Poveljom Grada Bihaća.