Svake godine od 7. do 14. februara obilježava se Svjetska sedmica urođenih srčanih mana. Urođene srčane mane su greške u građi srca ili velikih krvnih sudova i najčešće su kod male djece. Neke mane ne zahtijevaju liječenje, nego samo praćenje, dok druge zahtijevaju operativno ili konzervativno liječenje. Simptomi koji mogu upućivati na srčane mane najčešće se ispoljavaju već u ranoj dobi, uglavnom do navršene godine života, a neki od njih su znojenje djeteta, slabiji rast i razvoj, nedostatak zraka, te plava boja kože. Specijalizantica pedijatrije doktorica Semra Okanović (poslušajte izjavu)…
Jedna od češćih simptoma je i šum srca, mada svi šumovi na srcu nisu znak srčanih mana (poslušajte izjavu)…
Prema riječima naše sagovornice većina srčanih mana je takve prirode da nema prevelik uticaj na život djeteta i da je ih je dovoljno pratiti, a samo mali broj srčanih mana je teže prirode, diktiraju uslove života djeteta i zahtijevaju liječenje. Na pojavu srčanih mana kod djece najvažniju ulogu igra genetska predispozicija, ali i uticaj okoline, poput infekcija majke, uzimanja lijekove ili alkohola, ističe dr. Okanović (poslušajte izjavu)…
Doktorica Okanović savjetuje budućim majkama da ne puše, ne piju alkohol, da vode zdrav način života i inače, a naročito u trudnoći, te da se obavezno savjetuju sa ljekarom prije uzimanja bilo kakvih lijekova u trudnoći. Razgovor sa dr. Semrom Okanović o srčanim manama kod djece poslušajte u Radio ordinaciji u srijedu, 10. februara od 13 sati.