Sistematski ljekarski pregledi djece za upis u prvi razred osnovne škole na području općine Velika Kladuša zadnjih nekoliko godina pokazuju porast broja djece ovisne o male ekrane, naročito mobitele. Zadnji sistematski ljekarski koji još uvijek traje pokazuje zabrinjavajuće visok procenat djece, koja su gotovo odrasla na mobitelu, kaže za naš Radio magistar psihologije u Domu zdravlja Velika Kladuša Mirzeta Purić Keserović (poslušajte izjavu)…
Da mobilni telefoni nanose štete psihofizičkom zdravlju djece, govori se već godinama. Brojne su posljedice pretjerane upotrebe, te ovisnosnosti o mobitelima: poremećaj pažnje kod djeteta, poremećaj spavanja, pretilost, a može pridonijeti i pomanjkanju koncentracije i pamćenja, što izravno vodi do problema s učenjem. Tome treba dodati da je Svjetska zdravstvena organizacija još 2011. godine mobilne uređaje okarakterisala kao moguće kancerogene uređaje (poslušajte izjavu)…
Naročito veliku štetu mobiteli ostavljaju na govor djeteta, kaže logoped i surdoaudiolog u Domu zdravlja Zehrudina Ilijazagić. Ovaj sistematski ljekarski pregled pokazuje da djeca sve manje znaju svoj maternji jezik (poslušajte izjavu)…
Obje naše sugovornice ističu da se u svom radu susreću sa roditeljima koji ili ne žele priznati da im je dijete ovisno ili da pretjerano koristi mobitel, a ima i onih koji u pretjeranom korištenju mobitela njihovog djeteta ne vide ništa loše (poslušajte izjavu)…
Djeca u dobi do tri godine ne bi trebala uopće biti blizu bilo kakvog ekrana, a starijoj djeci ograničiti na minumum upotrebu mobitela uz kontrola sadržaja koje dijete gleda, ističe psiholog Purić Keserović (poslušajte izjavu)…
Najbolja alternativa mobitelu i ostalim malim ekranima je igra i razgovor sa djetetom. Priča za laku noć sa malih ekrana nije zamjena za priču iz knjige ili slikovnice, zaključuju naše sugovornice.