Tema „videoigrice i online izazovi i negativne posljedica koje one mogu imati na djecu“ naročito je aktuelna ovih dana nakon što je TikTok izazov “Blackout Challenge” odnio nekoliko žrtava širom svijeta. Kao i mnogi prethodni, i ovaj izazov navodi korisnike da izvode za život opasne zadatke koji mogu imati i fatalne posljedice. Prema riječima Mirzete Purić – Keserović, magistrice psihologije u kladuškom Domu zdravlja, veoma je lako zavesti djecu koja se odazivaju izazovima i nisu svjesni prijetnji koje vrebaju u online prostor i štetnih posljedica nekontrolisanog i pretjeranog korištenja interneta. Posljedice nekontrolisanog igranje video igara i korištenja drugih online sadržaja su brojne, odvajaju dijete od realnog života, a i Svjetska zdravstvena organizacija je potvrdila da može dovesti do dijagnoze poremećaja mentalnog zdravlja, kaže Purić – Keserović (poslušajte izjavu)…
Naša sugovornica ističe da najveći problem leži u činjenici da kultura sigurnog korištenja interneta u našem društvu skoro da i ne postoji i da visok postotak roditelja djece u BiH ne zna šta njihovo dijete radi kada je online (poslušajte izjavu)…
Stoga Purić – Keserović poručuje roditeljima da moraju obratiti pažnju kakve sadržaje djeca koriste online i razgovarati s njima o opasnostima koje vrebaju. Također, važno je da djeci ponude alternativu koja je stvarna, a ne virtualna (poslušajte izajavu)…
Na kraju, naša sagovornica dodaje da je, ukoliko roditelji primijete da dijete ima određen broj simptoma ovisnosti o video igricama, neophodno da se obrate struci za pomoć. Roditelji vodite računa o tome šta djeca rade na internetu, sa kime se dopisuju, koliko vremena provode na internetu i koje su im aplikacije dostupne, jer su samo tako vaše dijete i njegov život sigurni.