– Elektornapajanje na području naše općine jutros je stabilno. A, zbog planiranih radova Podružnice „Elektrodistribucije“ Bihać, poslovne jedinice Velika Kladuša na elektro-energetskim objektima, danas će od 09:00 do 15:00h doći do prekida u isporuci električne energije kupcima koji pripadaju trafopodručju Muratov Lug – niskonaponska mreža Miskići, niskonaponska mreža prema Kudićima i niskonaponska mreža prema Krivoj bukvi.
– Vodosnabdijevanje stanovništva odvija se normalnim tokom.
– Odvoz komunalnog otpada i održavanje gradske čistoće teku planiranom dinamikom.
– Veterinarska stanica jučer nije imala zahtjeva za pregled mesa u svrhu provjere za konzumiranje.
– Vatrogasna jedinica nije intervenisala u protekla 24 sata, saznaje RVK od dežurnog vatrogasca Grahovića.
– Jednu saobraćajnu nezgodu zabilježila je velikokladuška Policijska stanica. U nezgodi je jedno lice zadobilo povrede.
– Povišena tjelesna temperatura, stomačne tegobe i visok krvni pritisak, bili su najčešći problemi zbog kojih su se pacijenti obraćali za pomoć Hitnoj službi Doma zdravlja. Svih njih 27 dobilo je potrebnu pomoć. Dežurni ljekari Amra Zulić i Mustafa Hodžić na dalje liječenje uputili su dvije osobe.
– Ukoliko imate pitanja, nedoumice ili simptome koji bi mogli ukazivati na oboljenje Covid-19, možete kontaktirati Hitnu medicinsku pomoć Doma zdravlja Velika Kladuša, na broj telefona: 037/316-198.
– COVID-19 u Federaciji BiH, donio je novu naredbu koja se primjenjuje od 11. jula, kao i nove preporuke koje se primjenjuju od dana donošenja, te ih dostavio kriznim štabovima kantonalnih ministarstava zdravstva na daljnje postupanje. Naredbom je obavezno nošenje zaštitnih maski u zatvorenom javnom prostoru uz poštivanje distance od minimalno jedan metar, kao i u otvorenom javnom prostoru, ukoliko na otvorenom prostoru nije moguće održavati fizičku distancu od dva metra između osoba. Građanima, između ostalog, se preporučuje da zbog epidemiološke situacije koja se pogoršava, izbjegavaju javna okupljanja i ograniče svoja kretanja, a s ciljem smanjivanja rizika od COVID-19, kao i zaštite ličnog zdravlja.
– Od danas je omogućen ulazak i boravak u BiH državljanima zemalja članica Evropske unije i zemalja članica Šengenskog sporazuma, pod uslovom da imaju potvrdu o negativnom testu na virus korona, ne stariju od 48 sati od trenutka ulaska u BiH, saopćeno je iz Granične policije BiH. “Omogućen je ulaz i strancima koji posjeduju višekratnu šengensku vizu ili vizu zemalja Evropske unije ili odgovarajuću dozvolu boravka u zemljama Evropske unije i šengenskog područja”, dodaje se u saopćenju. Državljani ovih zemalja obavezni su pridržavati se i poštovati sva uputstva i naredbe nadležnih tijela BiH (epidemioloških i zdravstvenih). Od ove odluke izuzeti su državljani Republike Hrvatske, kojima je od 28. maja 2020. godine, kao i državljanima Republike Srbije i Crne Gore, omogućen ulazak u BiH uz važeće putne isprave. Ovo je najnovija odluka Vijeća ministara BiH o propisivanju uslova ulaska stranaca u BiH, a u skladu sa tim, Granična policija Bosne i Hercegovine će obavljati granične provjere.
– Javna rasprava o nacrtu Zakona o turizmu bit će održana danas u Velikoj Kladuši. Rasprava je zakazana u 13:00h u prostorijama Općinske vijećnice.
– Danas u Bosni i Hercegovini umjereno, a tokom dana i pretežno oblačno vrijeme. U poslijepodnevnim i večernjim satima u većem dijelu zemlje sa kišom, pljuskovima i grmljavinom. Bez padavina na jugu. Samo ponegdje u višim dijelovima Hercegovine moguć je i kratkotrajni pljusak. Najviša dnevna temperatura zraka većinom između 23 i 29, na jugu zemlje do 31 stepen.
– Osvježenje u vidu povremenih padavina i nešto nižih temperatura, ugodno će djelovati na većinu populacije. Moguće su blaže meteoropatske reakcije poput glavobolje, promjene raspoloženja, dekoncentracije, izraženije u poslijepodnevnim i večernjim satima. U Hercegovini će opća slika biti ljepša, uz stabilnije vrijeme većim dijelom dana.
– Na današnji dan, 16. jula, obilježava se Svjetski dan biciklista, a u svrhu promocije biciklizma u današnjem savremenom načinu života, na jednoj strani ubrzanom i punom stresa, a na drugoj strani sve više sjedilačkom. Posljedice su brojne zdravstvene poteškoće, a koje se mogu prevenirati i ovim oblikom rekreacije i sportskom aktivnošću koja se može prilagoditi svakom načinu života i svakoj životnoj dobi. Bicikliranje je aerobna aktivnosti koja smanjuje rizik od najčešćih bolesti današnjice: bolesti krvožilnog sistema, karcinoma, šećerne bolesti, depresije…. Također, jača, učvršćuje i oblikuje mišiće nogu i stražnjice kao i trbušne i leđne mišiće, a tokom voženje bicikla nema opterećenja za zglobove nogu, koljena i kičmu. Između ostaloga, vožnja biciklom pomaže i u reguliranju tjelesne težine, smanjuje stres te općenito čini ljude sretnima.