– Dan rudara u BiH obilježava se kao dan sjećanja na 21. decembar 1920. godine kada su rudari Kreke, Zenice, Kaknja, Ljubije, Mostara i Breze, koji su u to vrijeme bili tlačeni, stupili u generalni štrajk.
Ljudi koji vade ćumur iz utrobe zemlje u sedam rudnika iz sastava Koncerna Elektroprivreda BiH sa pomiješanim osjećajima dočekuju ovaj dan. Uslovi u kojima rade nisu dobri. I dalje komornom metodom to jest ručno kopaju na više stotina metara pod zemljom to “crno zlato” kako neki nazivaju ugalj.
Centralno obilježavanje Dana rudara biće u pogonu “Mramor” Rudnika “Kreka” u Tuzli koji obilježava 65 godina rada. Pod parolom “65 godina rada za državu”, komorati žele skrenuti pažnju kako čitavo vrijeme svojim radom spašavaju elektro-energetski sektor. Sretno, komorati!
Slijedi pregled servisnih informacija:
– Vatrogasci su intervenisali kod zgrade Duplex gdje je došlo do zapaljenja kontejnera. Intervencija je, prema riječima dežurnog Grahovića, trajala od 17.45h do 18.05h.
– Protekla 24h bila su mirna za službenike Policijske stanice Velika Kladuša, dakle nema prijavljenih krivičnih djela, narušavanja javnog reda i mira, kao ni saobraćajnih nezgoda.
– Pomoć Hitne službe Doma zdravlja zatražila su 22 pacijenta i svima je pomoć ukazana u velikokladuškom Domu zdravlja. Dežurni su bili doktori Abdullah Fazlić i Amra Zulić.
– Isporuka električne energije je stabilna. Vodosnabdijevanje je također uredno, saznajemo iz nadležnih preduzeća.
Stanje na putevima i vremenski bilten:
– Prema informacijama kojima raspolaže Informativni centar, ovog jutra se u većem dijelu naše zemlje saobraća po suhom ili vlažnom kolovozu, a zbog niske temperature mogući su nailasci na zaleđene lokalitete.
Magla smanjuje vidljivost na širem području: Goražda, Kladnja i Sarajeva. Tokom dana, uslijed temperaturnih promjena, povećana je opasnost od odrone kamenja na kolovoz.
Sanacioni radovi izvode se na magistralnim putevima: Jablanica-Mostar (most Begića i Begovića), Ključ-Sanski Most (na ulazu u Sanski Most, kod Vodenog parka) i Čevljanovići-Nišići. Na mjestima izvođenja radova saobraća se usporeno, naizmjeničnim propuštanjem vozila.
Na graničnim prelazima putnička vozila za sada ne čekaju duže od 30 minuta.
Savjetujemo oprezniju vožnju i napominjemo vozače da na put ne kreću bez zimske opreme, čije posjedovanje je i zakonski obavezno.
– Danas se u Bosni i Hercegovini očekuje pretežno oblačno vrijeme, uz postepeno razvedravanje poslije podne. Dnevna temperatura od 4 do 10, na jugu i sjeveru zemlje do 12 °C.
– Opća slika djelimično će se pokvariti. Tmurno vrijeme i nešto niže temperature, uz naoblaku i povećan sadržaj vlage u zraku, kod osjetljivih osoba može uzrokovati izraženije tegobe. Moguće su reakcije u vidu reumatskih bolova, glavobolje, nervoze, malaksalosti. Hronični bolesnici, trebali bi povremeno reducirati boravak na otvorenom i ne pretjerivati sa aktivnostima. Moguće su i epizode zagađenijeg zraka u urbanim sredinama, čemu bi također trebalo posvetiti pažnju te se prilagoditi novonastalim okolnostima.