– Hitna medicinska pomoć Doma zdravlja Velika Kladuša u protekla 24h zdravstvenu zaštitu pružila je za 36 pacijenata. Dežurni ljekari Ševal Mešanović i Mustafa Hodžić na dalje liječenje uputili su dvije osobe. U istom periodu u COVID ambulantu Doma zdravlja javilo se 9 pacijenata sa sumnjom na virusno oboljenje. Jedno lice upućeno je na dalje liječenje. Na području Velike Kladuše trenutno je 10 osoba pozitivno na COVID 19, a u izolaciji se nalazi 15 lica.
– Službenici Policijske stanice zabilježili su jednu saobraćajnu nezgodu. U oblastima kriminaliteta i javnog reda i mira nije bilo prijava.
– Vatrogasna jedinica Velika Kladuša nije intervenisala, saznaje RVK od dežurnog Kapića.
– Kako informišu jutros iz „Elektrodistribucije“, Poslovnice Velika Kladuša, isporuka električne energije je stabilna.
– Udruženje „Lovačka organizacija Velika Kladuša“ danas će održati Prvi dio akcije prebrojavanja divljači u skladu sa Elaboratom o prebrojavanju divljači na području sportsko – privrednog lovišta Velika Kladuša.
– Prema informacijama iz BIHAMK-a, magla jutros smanjuje vidljivost u kotlinama i uz riječne tokove, a izdvajaju se dionice uz rijeke Savu, Bosnu, Vrbas, Drinu, Lašvu i Spreču, kao i šire područje Mostara, Bijeljine, Banja Luke i Sanskog Mosta. Saobraća se po suhom i mjestimično vlažnom kolovozu, a upozorava se na učestale odrone na brojnim dionicama i savjetuje opreznija vožnja. Na dionicama preko planinskih prevoja moguća je mjestimična poledica. Napominjemo vozače da je posjedovanje zimske opreme zakonski obavezno.
Na graničnim prelazima nema dužih zadržavanja. Na GP Velika Kladuša – Maljevac pojačan je promet vozila na izlazu iz BiH.
– Danas se u većem dijelu zemlje očekuje sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost. U Bosni po kotlinama i uz riječne tokove magla i niska naoblaka. Dnevna temperatura zraka od 11 do 18 °C.
– Nastavlja se period ugodnijih biometeoroloških prilika. Uz svježije, mjestimično maglovito i prohladno jutro, kada je poželjno posvetiti više pažnje odijevanju, te ugodnije, toplije, dnevne sate, većina populacije će se osjećati bolje, a tegobe kod hroničnih bolesnika i meteoropata neće biti suviše izražene. Preporučljivo je dan provesti na otvorenom, po mogućnosti van urbanih sredina. Pri tome ne bi trebali pretjerivati sa aktivnostima.
– Obilježavanje Međunarodnog dana maternjeg jezika koji se slavi 21. februara, UNESCO je proglasio 1999. godine. Generalna skupština Ujedinjenih naroda priznala je rezolucijom ovaj praznik i odredila 2008. godinu za međunarodnu godinu jezika. Praznik je nastao na inicijativu Bangladeša. U toj državi 21. februara 1952. održani su protesti u organizaciji Pokreta za bengalski jezik, kada su policija i vojska ubile nekoliko studenata u Dhaki. Međunarodni dan maternjeg jezika redovno proslavljaju zemlje članice UNESCO-a kako bi promovirale jezičku i kulturnu raznolikost, te višejezičnost.