– Podružnica “Elektrodistribucije” Bihać-PJD Bihać najavila je da će zbog planskih radova na elektroenergetskim objektima, danas doći do prekida u isporuci električne energije na području Velike Kladuše i to: od 09:15 do 15:15h za trafopodručja: Drenovac, Drenovac 2, Glinica Pecka, Glinica, Elezovići, Elezovići 2, Farma Elezovići 3, Mešići i Grabovac. Na ostalom području općine Velika Kladuša, elektronapajanje je stabilno.
– Isporuka pitke vode domaćinstvima je uredna, kazali su nam u JKP „Vodovod i kanalizacija“.
– Odvoz komunalnog otpada i održavanje gradske čistoće odvija se prema rasporedu, informišu nas iz JKUP „Komunalije“.
– Službenici Policijske stanice Velika Kladuša imali su mirna protekla 24h, odnosno, nema prijavljenih krivičnih djela, narušavanja javnog reda i mira, niti saobraćajnih nezgoda.
– 24h bez intervencija imali su i velikokladuški vatrogasci – kazao nam je dežurni Grahović.
– Pomoć Hitne službe Doma zdravlja Velika Kladuša zatražilo je 40 pacijenata, najčešće sa povišenim krvnim pritiskom i temperaturom. Stanje četvero pacijenata zahtijevalo je upućivanje na dalje liječenje u Kantonalnu bolnicu Bihać. Dežurni su bili doktori Ševal Mešanović i Nejra Muminović.
– Kako je saopćeno iz Doma zdravlja Velika Kladuša, zbog pogoršanja epidemiološke situacije na području općine Velika Kladuša, uzrokovane koronavirusom, pacijenti obavezno telefonskim putem trebaju kontaktirati svog porodičnog ljekara radi propisivanja terapije za hronične bolesnike, kako bi izbjegli nepotreban dolazak u Dom zdravlja. U slučaju pojave simptoma kao što su povišena temperatura, kašalj, otežano disanje, pacijenti obavezno treba da se jave u Dom zdravlja radi pregleda, a svoj dolazak mogu i najaviti na broj tel. 037/316-168 u vremenu od 07:00 do 15:00h (svaki radni dan) i na broj tel. 037/316-198 u vremenu od 15:00h do 07:00h ujutro, i u danima vikenda.
– Opća skupština UN-a proglasila je 6. novembra kao Međunarodni dan prevencije izrabljivanja okoliša u ratu i oružanim sukobima. Iako čovječanstvo oduvijek broji svoje ratne žrtve u smislu mrtvih i ranjenih vojnika i civila, kao i razorenih gradova i načina života, okoliš često ostaje neobjavljena žrtva rata. Bunari s vodom su zagađeni, usjevi zapaljeni, šume posječene, tla otrovana, a životinje ubijene. Program Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP) je utvrdio da je tokom posljednjih 60 godina, najmanje 40 posto svih unutrašnjih sukoba povezano s iskorištavanjem prirodnih bogatstava, bilo visoke vrijednih sredstava, kao što su drvo, dijamanti, zlato i nafta, ili oskudnih resursa kao što su plodno zemljište i voda. Sukobi koji uključuju prirodne resurse, također je utvrđeno, da imaju dvaput veću vjerojatnost da će se ponoviti.
Ujedinjeni narodi pridaje ogromnu važnost tome da djelovanje na okoliš bude dio prevencije sukoba, mirovnih strategija i strategija izgradnje mira – jer ne može biti trajan mir, ako su prirodni resursi koji podržavaju egzistenciju i ekosistem uništeni.
Vremenski bilten za 06. novembar:
– Danas u Bosni veći dio dana oblačno. Postepeno smanjenje oblačnosti u poslijepodnevnim satima. U većem dijelu Hercegovine danas sunčano. Na sjeveru Hercegovine smanjenje oblačnosti u poslijepodnevnim satima. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 9 i 14°C, na jugu zemlje do 20°C.
– Uz povoljnije biometeorološke prilike i stabilnije vrijeme, većina populacije će biti boljeg raspoloženja, a tegobe kod hroničnih bolesnika postepeno će se umanjiti. U centralnim i istočnim područjima zemlje, usljed dužeg zadržavanja naoblake tokom prijepodneva, kod osjetljivijih osoba moguće su slabije poteškoće. Potom, sa prolaskom fronta, sunčanije i ugodnije u cijeloj zemlji.