– Tri lica zadobila su lakše tjelesne povrede u jednoj od tri saobraćajne nezgode koje su se u protekla 24h desile na području općine Velika Kladuša. Policijski službenici evidentirali su i jedno krivično djelo, te jedno narušavanje javnog reda i mira.
U COVID ambulantu Doma zdravlja Velika Kladuša za pomoć su se obratila 22 pacijenta. Nije bilo upućivanja na dalje liječenje.
– Iz Poslovnice Elektrodistribucije Velika Kladuša saznajemo da je elektronapajanje stabilno.
– Podružnica “Elektrodistribucije” Bihać-PJD Bihać obavještava da će zbog planskih radova na elektroenergetskim objektima, danas doći do prekida u isporuci električne energije na području općine Velika Kladuša i to:
- od 09:00 do 15:00 za kupce trafo područja: Drenovac, Drenovac 2, Glinica Pecka, Glinica, Glinica 2, Elezovići, Elezovići 2, Mešići, Grabovac.
– Prema informacijama iz JKP „Vodovod i kanalizacija“, vodosnabdijevanje je uredno.
– Odvoz komunalnog otpada i održavanje gradske čistoće odvijaju se prema rasporedu, informišu nas iz JKUP „Komunalije“.
– Kladuški vatrogasci, prema riječima dežurnog Grahovića, imali su mirna protekla 24h.
VRIJEME
– Danas u Bosni i Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab do umjerene jačine istočnog i sjeveroistočnog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 23 i 29°C, na jugu zemlje do 31°C.
– Biometeorološka prognoza je povoljna. Svježije jutro ugodno će djelovati na većinu ljudi, a tegobe kod osjetljivih osoba neće biti suviše izražene. Nešto više opreza neophodno je u drugom dijelu dana, usljed porasta temperatura i mjestimično izraženijeg osjeta sparine.
BIHAMK
– Na dionicama u kotlinama i uz riječne tokove u jutarnjim satima upozoravamo na smanjenu vidljivost, zbog magle. U većem dijelu zemlje saobraća se uz povoljne vremenske i saobraćajne uslove. Sve učesnike u saobraćaju molimo da budu maksimalno oprezni i da poštuju saobraćajne propise.
Na graničnim prelazima zadržavanja su kratkotrajna. Na GP Velika Kladuša – Maljevac jutros nema čekanja.
– Širom svijeta danas se obilježava Međunarodni dan pismenosti, čiji je cilj da se istakne važnost pismenosti za pojedince, zajednice i društva. UNESCO je 17. novembra 1965. proglasio 8. septembar Međunarodnim danom pismenosti, a prvi je put obilježen 1967. godine. Svake godine na ovaj dan UNESCO podsjeća međunarodnu zajednicu na status pismenosti i obrazovanje odraslih na globalnom nivou. Približno 775 miliona odraslih ima problem s nedostatkom minimalne pismenosti. Jedno od pet odraslih i dalje je nepismeno, a dvije trećine tog broja čine žene. Čak 60,7 miliona djece ne pohađa školu, a još mnogo njih pohađa je neredovno ili prekine školovanje. Prema UNESCO-ovom “Izvještaju o globalnom praćenju obrazovanja za sve”, južna i jugozapadna Azija imaju najnižu stopu pismenosti za odrasle (58,6%), a prate ih supsaharska Afrika (59,7%) i arapske države (62,7%). Države s najnižom stopom pismenosti u svijetu jesu Burkina Faso (12,8%), Niger (14,4%) i Mali (19%). Ovaj izvještaj pokazuje jasnu povezanost između nepismenosti i izuzetno siromašnih država te između nepismenosti i predrasuda o ženama. (izvor: BHRT)