Ako sumnjate da automobil neće da upali na jutarnjem minusu zbog iscrpljenog akumulatora, onda jedna od metoda prve pomoći može biti paljenje uz pomoć kablova i posuđene ”struje” s drugog vozila. Ovo je jedan od lakših zahvata po sistemu sam svoj majstor, ali treba biti oprezan i ispoštovati nekoliko jednostavnih pravila. Nestabilno vrijeme i povremeni minusi ipak znaju iscrpiti bateriju na vašem vozilu. Da bi bili sigurni da je problem do akumulatora, provjerite da li kontrolne lampice na instrument ploči slabašno titraju, a pri okretu ključa u bravi akumulator djeluje nemoćno i nema snage da ”zavergla”. Ukoliko želite uštediti vrijeme i samostalno riješiti problem starom metodom, izbjegavajući poziv automoto kluba koji je najsigurnija opcija, sljedeći korak je da nađete adekvatne kablove (debljina za benzince je 16, a za dizele 25mm, plus stezaljke bi trebale biti prekrivene plastikom sve do kontaktnih vrhova). Zatim treba da nađete drugo, donatorsko, vozilo koje će vam posuditi struju. Pazite da oba vozila imaju isti napon, a obično je to sistem od 12 V kod standradnih automobila.
-
- Privucite dovoljno blizu drugo vozilo do vašeg i raspetljane kablove, koji su obično crveno-plave ili crveno-crne boje. Zatim ih spojite na sljedeći način i po sljedećem redoslijedu, uz napomenu da se kablovi ne dodiruju i da ih ne postavite u blizini ventilatora ili rotirajućih komponenti poput mikro remena. Za početak oba automobila treba da su ugašena.
-
- Prvo kačimo crveni kabl na pozitivni pol/klemu (+) na akumulatora automobila koji ne može da upali, a zatim na drugi automobil koji posuđuje struju.
-
- Sljedeći korak je da drugi kabl (plavi ili crni) prikačite na negativni pol na bateriji, ali ovaj put prvo na vozilo sa ispravnim, a tek onda na vozilo sa praznim akumulatorom. Ovdje treba biti oprezniji i prethodno se infomisati, jer na vozilu s neispravnom baterijom, pored negativnog pola, nekad je sigurnije zakačiti kabl na masu automobila (uzemljenje), odnosno maleni ispupčeni i neofarbani dio koji je već unaprijed pripremio proizvođač (obično u blizini akumulatora) ili recimo na neki komad metala (blok motora ili neki šaraf u motornom prostoru) kako bi se izbjeglo varničenje i požar. Sada slijedi lakši dio.
-
- Prvo se pali ”ispravni” automobil koji pozajmljuje struju.
-
- Poslije 30-tak sekundi, pali se auto sa istrošenom baterijom.
-
- Neophodno je pustiti da oba automobila spojena na kablove rade nekoliko minuta kako bi se stabilizovao napon u bateriji.
-
- Ako ste uspješno upalili auto, skinite pažljivo kablove sa njega, ali obrnutim redoslijedom od onog kako ste ih postavili.
-
- Ako se auto tada nije ugasio, to znači da je operacija paljenja preko kablova bila uspješna i da vam preostaje da auto vozite bar 15-tak minuta (nekad i duže) da se akumulator dopuni.
Ako ipak niste uspjeli upaliti nakon jednog ili nekoliko ovakvih pokušaja (ne treba pretjerivati sa brojem pokušaja u slučaju da problem nije do akumulatora ili da se ne bi ispraznio akumulator donatora), onda postoji problem da automobil ima problem sa punjenjem i da ne mu ne radi alternator. Postoji mogućnost i da je stari akumulator zreo za zamjenu, a to ćete znati već sa prvim sljedećim paljenjem, možda već istog dana ili vjerovatnije sljedećeg jutra.