Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama se obilježava 25. novembra u cilju podizanja svijesti o ovom velikom problemu. Dobra je vijest da se u Velikoj Kladuši smanjuje broj prijavljenih slučajeva nasilja u porodici, odnosno nasilja nad ženama. U prvih devet mjeseci ove godine zabilježeno je 16 slučajeva nasilja u porodici manje u odnosu na isti period prošle godine. Prema izvještaju Policijske stanice Velika Kladuša o svim evidentiranim slučajevima po projektu „Nasilje u porodici“ u prvih 9 mjeseci ove godine prijavljen je 21 slučaj nasilja u porodici, od toga 18 slučajeva nasilja nad ženama, a u istom periodu prošle godine prijavljeno je 37 slučajeva. U svim prijavljenim slučajevima kao nasilnici se pojavljuju osobe muškog spola, protiv kojih je podnesen izvještaj Kantonalnom tužilaštvu u Bihaću o počinjenom krivičnom djelu nasilje u porodici, te zahtjev za izricanje zaštitine mjere “zabrana uznemiravanja, zabrana približavanja žrtvi nasilja“ Općinskom sudu Velika Kladuša. Prema riječima doktorice psiholoških nauka Dragane Milojković-Čović, psihologa u Centru za socijalni rad Velika Kladuša, u ovoj gadini zabilježeno je i manje smještaja u Sigurnu kuću Bihać sa područja općine Velika Kladuša (poslušajte izjavu)…
Međutim, dok podaci iz Velike Kladuše govore da se smanjuje broj prijavljenih slučajeva nasilja nad ženama na području ove općine, podaci iz Sigurne kuće u Bihaću govore da je u ovoj kući znatno povećan broj korisnika, odnosno žrtava nasilja. Fatima Šušnjar, koordinatorica Programa socijalne zaštite kaže da u ovom momentu ne može sa sigurnošću tvrditi da je razlog tome pandemija koronavirusa (poslušajte izjavu)…
Sigurna kuća u Bihaću 15 godina pruža adekvatan smještaj ženama i djeci žrtvama traume i nasilja tokom procesa njihovog psihofizičkog oporavka, gdje u sigurnoj, prijateljskoj okolini mogu poduzeti konkretne korake kako bi vratile kontrolu nad svojim životima (poslušajte izjavu)…
Nasilje nad ženama je kršenje ljudskih prava i oblik diskriminacije nad ženama, bilo u javnosti bilo u privatnom životu. Poremećeni bračni ili vanbračni odnosi najčešći su razlog, a u posljednje vrijeme i društvene mreže nasilja nad ženama kaže Milojković-Čović. Ističe da je važno zaustaviti ignoriranje i tretiranje nasilja kao privatnog problema žena žrtava nasilja i da svi imamo odgovornost otvoreno osuditi nasilje i zlostavljanje i prijaviti ga, jer posljedice nasilja osim žena najčešće snose djeca (poslušajte izjavu)…
Tekst je nastao u okviru webinara “Izvještavanje o rodno zasnovanom nasilju”. Sadržaj teksta je isključiva odgovornost Udruženja BH novinari i Medicus Mundi Mediterania i ne održava nužno mišljenje ACCD.