„Dug život za sve“ moto je ovogodišnje „Svjetske sedmice imuniacije“ koja se obilježava posljednje sedmice u aprilu. Uz poruku da se godišnje u svijetu vakcinisanjem sačuva oko pet miliona ljudskih života opći cilj „Sedmice imunizacije“ je povećanje obuhvata imunizacijom. Iz Svjetske zdravstvene organizacije ističu da su mnoge, nekad smrtonosne bolesti iskorjenjene zahvaljujući vakcinisanju i da povećanje procijepljenosti znači zdraviju budućnost i sigurniji život ljudi. Prema riječima Dževada Behrića, bachelora zdravstva u kladuškom Domu zdravlja, imunizacijom se preveniraju bolesti, komplikacije i smrtni ishodi mnogih bolesti, poput ospica, dječije paralize i hepatitisa B (poslušajte izjavu)…
Pandemija COVID-a utjecala je na globalnu procjepljenost i na dostupnost vakcinisanja. U prošloj godini globalna pokrivenost vakcinisanja prema procjeni WHO-a pala je na 83%. Pandemija je izavala i pad prosjeka procjepljenosti na području kladuške općine koja sada iznosi oko 83%, a ranijih godina kretala se iznad 90%. Behrić kaže da nisu zadovoljni ovim padom postotka procjepljenosti, koji su osim pandemije COVID-a izazvali i antivakseri, te pojava da roditelji odbijaju vakcinisati dijete. Ističe, na ovakvu odluku roditelja često utiču i tvrdnje da vakcine imaju teže nuspojave, poput autizma, što nikako nije tačno, dodaje (poslušajte izjavu)…
Behrić kaže da je vakcinacija najbolji vid prevencije mnogih zaraznih bolesti. Visok postotak procijepljenosti stanovništva je jedan od ključnih elemenata za snažan zdravstveni sistem, ističe naš sagovornik i dodaje da sve navedeno ide u prilog vakcinaciji (poslušajte izjavu)…
Behrić podsjeća da je vakcinacija i zakonska obaveza.