Skupština Ujedinjenih naroda donijela 1987. godine odluku da se 26. juni obilježava kao Međunarodni dan borbe protiv zlouporabe droge i nezakonite trgovine drogama. Od te pa do ove godine, ovaj dan služi kao podsjetnik na veliku raširenost problema droge, te da zajedničkim snagama i djelovanjem možemo doprinijeti u borbi protiv ove pošasti i razvoju društva bez droge.
Veliki broj mladih u riziku je za korištenje droge i razvoja ovisnosti, pa je zato djelovanje Ujedinjenih naroda u 2017. usmjereno na promociju preventivnih aktivnosti kroz kampanju “Prvo slušaj”. Dr. Miodrag Knežević, predsjednik Tima za koordinaciju u borbi protiv ovisnosti općine Velika Kladuša (poslušajte izjavu)…
Prema riječima dr. Kneževića problem zlouporabe droga, odnosno ovisnosti postoji i na području općine Velika Kladuša. Prema nepotpunim podacima na području velikokladuške općine ima preko 70 ovisnika, mada je taj broj, ističe dr. Knežević, veći, jer znatan broj ovisnika nije registrovan (poslušajte izjavu)…
Dr. Knežević kaže da je važno na vrijeme prepoznati simptome zloupotrebe droga i na vrijeme reagirati. Ovo se naročito odnosi na roditelje koji, kako naš sugovornik kaže, često odbijaju povjerovati da njihovo dijete ima ovaj problem. Postoji nekoliko načina liječenja ovisnosti, koji se primjenjuju i u BiH, mada sa ograničenim kapacitetima. Društvo treba djelovati na osobe sa ovim problemom, pomoći im da se sa njim izbore i da se razviju u najbolju verziju sebe i da kao takvi žive svojim punim potencijalom. Veliku ulogu u svemu tome igra i prevencija ovisnosti. Na području općine Velika Kladuša Programom prevencije u lokalnoj zajednici u borbi protiv zloupotrebe opojnih sredstava “Svi za protiv” za period 2017-2020. godina, i Akcionim planom za provođenje ovog programa za ovu godinu planirano je više aktivnosti koje imaju za cilj da mlade, ističe dr. Knežević, odvuku od droga. S obzirom da je 2017. godina prva godina mandata novih članova Tima za koordinaciju u borbi protiv ovisnosti, a imajući u vidu činjenicu da planirana sredstva u Budžetu za 2017. godinu su jedva dostatna za finansiranje preventivnih aktivnosti, prema riječima dr. Kneževića Tim neće raditi na upućivanju na liječenje ovisnika, a što je ranijih godina bio slučaj.