U svijetu je u ponedjeljak, 24. marta, obilježen Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze, u čast otkrića uzročnika ove zarazne bolesti kojeg je 24. marta 1882. godine objavio njemački naučnik Robert Koch. Otkriće bacila tuberkuloze označio je prvi korak u pravcu dijagnosticiranja i liječenja ove bolesti od koje je u to vrijeme umirao svaki sedmi stanovnik planete…
U svijetu je u ponedjeljak, 24. marta, obilježen Svjetski dan borbe protiv tuberkuloze, u čast otkrića uzročnika ove zarazne bolesti kojeg je 24. marta 1882. godine objavio njemački naučnik Robert Koch.
Otkriće bacila tuberkuloze označio je prvi korak u pravcu dijagnosticiranja i liječenja ove bolesti od koje je u to vrijeme umirao svaki sedmi stanovnik planete. Ova zarazna bolest ni do danas nije u potpunosti iskorijenjena, a 1991. godine proglašena je za globalni zdravstveni problem. Prema novim podacima, od tuberkuloze u 53 europske zemlje dnevno obolijeva gotovo hiljadu ljudi.
Europski centar za prevenciju i kontrolu bolesti i Svjetska zdravstvena organizacija dodaju kako je ukupan broj slučajeva tuberkuloze u Europi u padu za oko 5% godišnje, no zabrinjavaju poteškoće s dijagnosticiranjem i liječenjem tuberkuloze otporne na lijekove. Zbog toga je upitan i cilj iskorjenjivanja tuberkuloze do 2050. godine, dodaju stručnjaci.
Prema podacima koje je prezentirao Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH u razdoblju od 1996. do 2012. godine u Federaciji Bosne i Hercegovine, broj oboljelih od tuberkuloze je u padu i stopa obolijevanja se kretala u rasponu od 91 oboljelog (1998. godine) do 37 oboljelih na 100 hiljada stanovnika (2011. i 2012. godine).
Blago opadanje boja oboljelih od tuberkuloze u prošloj godini zabilježeno je i na području općine Velika Kladuša, potvrdila nam je doktorica u velikokladuškom Domu zdravlja, Asima Delić-Omeragić (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/asima-broj2503.mp3”]
Stručnjaci upozoravaju kako je tuberkuloza među zaraznim bolestima drugi najčešći uzrok smrti u svijetu, nakon AIDS-a. Tuberkuloza je hronična bakterijska infekcija. Širi se preko zraka i obično inficira pluća, iako mogu biti zahvaćeni i drugi organi. Opći simptomi su gubitak apetita i smanjenje tjelesne težine, brzo zamaranje, malaksalost, noćno znojenje, blago povišena tjelesna temperatura i groznica, dok specifični simptomi dolaze od organa koji je zahvaćen tuberkuloznim procesom. Razvijanje bolesti se može spriječiti redovnom higijenom, kvalitetnom ishranom, a liječenje traje šest mjeseci uz redovnu kontrolu, ako terapija počne na vrijeme.
Više o ovoj temi poslušajte u emisiji „U zdravom tijelu, zdrav duh“ koja je na našem programu u srijedu, 26. marta, od 13:00h.