„Brini o zemlji, nahrani svijet“, tema je ovogodišnjeg Svjetskog dana hrane, koji se obilježava 16. oktobra. Svjetski dan hrane utemeljile su zemlje članice UN-ove Organizacije za prehranu i poljoprivredu (FAO) na dvadesetoj konferenciji te organizacije 1979. godine…
„Brini o zemlji, nahrani svijet“, tema je ovogodišnjeg Svjetskog dana hrane, koji se obilježava 16. oktobra. Svjetski dan hrane utemeljile su zemlje članice UN-ove Organizacije za prehranu i poljoprivredu (FAO) na dvadesetoj konferenciji te organizacije 1979. godine.
Ove godine, obilježavanje Svjetskog dana hrane stavlja akcent na značajnu ulogu porodične poljoprivrede u iskorjenjivanju gladi i siromaštva, osiguranju hrane i ishrane, poboljšanju životnog standarda, upravljanju prirodnim resursima, zaštiti životne sredine i postizanju održivog razvoja, posebno u ruralnim područjima.
I „Druga srednja škola“ Velika Kladuša u četvrtak, 16. oktobra, na prigodan način obilježila je Svjetski dan hrane. Učenici poljoprivredne i prehrambene struke u prostorijama Škole za učenike i profesore pripremili su prezentaciju zdrave hrane i ostalih zdravih, domaćih proizvoda.
Prema riječima Elmedine Jamak – Muminović, profesorice praktične nastave i jedne od voditeljica Ekološke sekcije, vrijedni učenici pripremili su i prezentirali raznovrsne proizvode, od pčelarskih i pekarskih, do tradicionalnih bosanskih jela, te povrtlarskih kultura a sve sa ciljem da se kod učenika razvije svijest o značaju hrane (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/elmedina1610.mp3”]
Poseban doprinos obilježavanju Svjetskog dana hrane dali su članovi Ekološke sekcije, koji su u proteklom periodu organizirali i humanitarnu akciju prikupljanja novčanih sredstava. Njenim okončanjem kupljen je paket prehrambenih potrepština, kojeg su danas uručili jednoj socijalno-ugroženoj porodici iz velikokladuškog mjesta Drenovac.
FAO procjenjuje da postoji gotovo milijardu pothranjenih osoba širom svijeta, što znači da je skoro šestina čovječanstva gladna. Paradoks predstavlja činjenica da je 2008. godine u svijetu bilo više od 1,4 milijarde odraslih s prekomjernom tjelesnom masom, a više od pola milijarde je bilo pretilo. Najmanje 2,8 miliona ljudi svake godine umire od posljedica prekomjerne tjelesne mase ili pretilosti. Posebno zabrinjava pretilost djece, što predstavlja jedan od najozbiljnijih javnozdravstvenih izazova 21. stoljeća.
Procjene pokazuju da će proizvodnja hrane morati biti povećana za 60 posto, kako bi bila zadovoljena potražnja u skladu s očekivanim rastom broja stanovnika u svijetu.