
Svjetski dan kontracepcije je godišnja manifestacija koja se od 2007. godine obilježava svakog 26. septembra širom svijeta uz upozorenje stručnjaka da sve veći broj mladih stupa u nezaštićene seksualne odnose. Osnovna vizija ove kampanje je svijet u kojem je svaka trudnoća planirana i željena. Cilj organizovanja ovakvih manifestacija je i podizanje svijesti o značaju korištenja kontracepcije kao sredstva zaštite od neželjene trudnoće i spolno prenosivih infekcija sa posebnim naglaskom na populaciju mladih.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), od 208 miliona trudnoća koje se dešavaju svake godine širom svijeta, više od 41 posto njih su neplanirane i predstavljaju globalni problem koji je povezan sa značajnim troškovima, kako u zdravstvenim, tako i u socijalnim uslugama.
Kontracepcijska sredstva svake godine sprečavaju 188 miliona neželjenih trudnoća, što rezultira sa 112 miliona manje pobačaja. Nažalost, u Bosni i Hercegovini, pa tako i u Velikoj Kladuši, svijest o njihovoj upotrebi na jako je nezavidnom nivou budući da ih koristi jako mali procenat žena.

Sulejman Kendić, ginekolog u Domu zdravlja Velika Kladuša (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/kenda2609-01.mp3”]
Od 208 miliona trudnoća svake godine oko 22 procenta završi namjernim prekidom, a 150 hiljada trudnoća dnevno u svijetu završava se induciranim pobačajem. Jedna trećina abortusa se izvodi legalno, a jedna od osam žena podvrgnutih ilegalnom abortusu umre od posljedica komplikacija.
– Kad je u pitanju Bosna i Hercegovina, preciznih podataka nema, ali sudeći prema nekim istraživanjima, svaka treća žena u BiH je imala bar jedan abortus, kaže dr. Seniha Čelik, specijalistica socijalne medicine i rukovoditeljica radne jedinice Socijalna medicina, organizacija zdravstva i zdravstvena informatika Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.
Doktor Kendić ove podatke smatra poražavajućim. Kako ističe, ni Velika Kladuša po broju pobačaja ne odstupa od ovih procjena, iako je u posljednjih pet godina nešto manje zahtijeva za abortusima (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/kenda2609-02.mp3”]

Mnoge žene koje rade abortus nisu upoznate sa njegovim rizicima. Rane posljedice abortusa mogu biti brojne – krvarenja, perforacija maternice, zaostatak tkiva, akutne infekcije, dok kasne komplikacije mogu dovesti do neplodnosti. Općenito, posljedice se manifestiraju na brojne načine. Doktor Kendić (poslušajte izjavu)…
[sc_embed_player_template1 fileurl=”http://www.radiovkladusa.ba/images/stories/audio/kenda2609-03.mp3”]
Jako je važno da se mladi ljudi educiraju i zaštite kako bi mogli kvalitetno planirati svoju budućnost i ne dovoditi u pitanje svoje zdravlje, zaključuje doktor Kendić. Zdravstveni radnici u Bosni i Hercegovini smatraju kako je potrebno pružiti punu podršku programima za jačanje savjetodavne i edukativne uloge, te službama koje se bave planiranjem porodice, savjetovanjem i pružanjem usluga mladim osobama u oblasti seksualnog i reproduktivnog zdravlja. Pored toga, jako je važno iniciranje adekvatnog uključenja oba spola.
Kompletan razgovor sa doktorom Sulejmanom Kendićem poslušajte u novom izdanju Radio ordinacije, koja je na programu u srijedu, 01. oktobra, u 13:00h.