Iako postoji nekoliko različitih datuma kada se obilježava Svjetski dan pizze, međunarodno je najprihvaćeniji 9.februar. Ne zna se tačno kako je nastao Svjetski dan pizze, ali vjerojatno su ga pokrenuli zaljubljenici u pizzu kao način da proslave ovo omiljeno jelo. Pizza sama ima dugu historiju – još su stari Grci i Rimljani uživali u flatbreadu s raznim dodacima. Danas se jede svugdje u svijetu, s hiljadam varijacija koje odražavaju lokalne ukuse i tradicije. Proslavili smo Dan Pizze i saznali kako se sprema Capricoza u velikokladuškom restoranu Granvolta, video pogledajte OVDJE
Kad i kako je nastala prva pizza?
Iako je UNESCO 2017. godine odlučio zaštititi napuljsku umjetnost pravljenja pizze kao nematerijalno kulturno dobro, historija ovog jela seže mnogo dalje u prošlost. Drevni narodi poput Grka, Rimljana i Egipćana već su jeli varijacije pečenog tijesta s različitim dodacima. Međutim, pizza kakvu danas poznajemo rođena je u Napulju u 18. stoljeću.
Najpoznatija priča o modernoj pizzi vezana je uz pizzu Margheritu, stvorenu 1889. godine. Pizzaiolo Raffaele Esposito pripremio je posebnu pizzu za kraljicu Margheritu di Savoia, koristeći sastojke u bojama talijanske zastave: crvene rajčice, bijelu mozzarellu i zeleni bosiljak. Ova jednostavna, ali ukusna kombinacija postala je temelj moderne pizze.
Evo i nekoliko podataka o pizzi za BiH:
Najveći broj pizza u jednom danu naručen je 8. marta 2024. godine, na Međunarodni dan žena – što dokazuje da je pizza savršen izbor za proslave i posebne trenutke!Decembar je mjesec kada ljubav prema pizzi dostiže vrhunac, dok je petak dan kada se u njoj najviše uživa – čak 16% svih sedmičnih narudžbi dolazi tog dana. Vikendi su, očekivano, omiljeno vrijeme za naručivanje, jer subotom i nedjeljom stiže čak 30% godišnjih narudžbi. Sarajevo prednjači po broju naručenih pizza, a slijede ga Banja Luka, Tuzla, Bijeljina i Mostar. Tu je i pravi pizza entuzijasta iz Sarajeva, koji je u posljednjih 12 mjeseci naručio nevjerovatnih 186 pizza!