Svake godine širom svijeta druge subote u septembru obilježava se Svjetski dan prve pomoći. Ovaj važan datum posvećen je širenju svijesti o važnosti prve pomoći pri spašavanju ljudskih života. Za razliku od medicinske pomoći, prvu pomoć primjenjuju svi koji se kao očevici zateknu na mjestu nesreće. Ona je početni korak u spašavanju ljudskog života, smanjenju invaliditeta i povećanju izgleda za preživljavanje. Samra Alibegić, specijalista urgentne medicine i edukatorica prve pomoći u Crvenom križu. (poslušajte izjavu)…
Svake godine, Međunarodna federacija društva Crvenog križa i Crvenog polumjeseca obučava preko 23 miliona ljudi da spašavaju živote kroz prvu pomoć. Svjetski dan prve pomoći ima za cilj podizanje svijesti o tome kako prva pomoć može spriječiti ozljede i spasiti živote u svakodnevnim i kriznim situacijama, kao i promovirati dostupnost prve pomoći. „Volonteri Crvenog križa također imaju aktivnu ulogu u edukaciji pružanja prve pomoći“- ističe volonter Crvenog križa Velika Kladuša Ervin Miljković. (poslušajte izjavu)…

Polaganje prve pomoći obaveza je svakog polaznika koji prolazi obuku i polaže vozački ispit. Imajući to u vidu možemo reći da onda veliki broj građana stiče neophodna znanja koja mu mogu koristiti kada se nađe u situaciji da pruži prvu pomoć unesrećenom. Po određenim pravilima bi svaki vozač u svojem automobilu trebao imati određenu opremu u koju spadaju: kutija prve pomoći, reflektirajući prsluk, trokut, a u nekim slučajevima je potreban i vatrogasni aparat. Ipak, kod nekih od ovih stvari vrijede i određena pravila, kao na primjer trebate paziti na rok trajanja kutije za prvu pomoć, ali i da imate dovoljno prsluka u autu. Oprema u automobilu vam u nekim situacijama može spasiti život i ne smije se zanemarivati.
Vještina pružanja prve pomoći povećava sposobnost pojedinca da poduzme brze mjere kako bi smanjio ili stabilizirao ozbiljne povrede i poboljšao šanse za preživljavanje. Svjetski dan prve pomoći (WFAD) prilika je za promociju i zagovaranje znanja i vještina prve pomoći za širu javnost. Svjetski dan prve pomoći ove godine obilježava se pod sloganom: prva pomoć u digitalnom svijetu. (poslušajte izjavu)…
Osnovna pravila prve pomoći
1. Brinuti o vlastitoj i tuđoj sigurnosti (zaštiti sebe i ostale od opasnosti, ne riskirati);
2. Ne stvarati paniku (biti smiren u pristupu);
3. Ne štetiti (slijediti smjernice prve pomoći i redovito obnavljati znanje);
4. Ne činiti više od onog što je potrebno (shvatiti vlastite sposobnosti i ograničenja).
Kratka historija prve pomoći
Potaknut užasnim scenama patnje nakon bitke kod Solferina, trgovac Henry Dunant organizirao je 1859. civilnu operaciju spašavanja, ponajviše povrijeđenih žena i djevojaka. Angažirao je lokalno stanovništvo te osigurao sva potrebna sredstva, materijale i terenske ambulante za pomoć unesrećenima.
Prve kutije prve pomoći namijenjene građanstvu pojavile su se 1888. godine inspirirane brojnim povredama željezničkih radnika u SAD-u, a prvi štampani Priručnik prve pomoći izlazi 1901. u Americi.
Sjećanje na bitku kod Solferina inspiriralo je Međunarodnu federaciju društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca da 2000. godine uvede obilježavanje Svjetskog dana prve pomoći.