Svjetski dan štednje obilježava se svake godine posljednji dan oktobra u spomen na Prvi međunarodni kongres štedioničara održanog 1924. godine u Milanu. Ovaj dan posvećen je jačanju svijesti javnosti o važnosti štednje za savremenu ekonomiju, pojedinca i društvo u cjelini. Raznim aktivnostima nastoji se kod građana, ponajprije kod najmlađih, razviti svijest o tome koliko je značajna ova korisna navika jer, bitno pravilo u štednji, jest rani start.
Svjetski dan štednje prigodnim događajima obilježen je i među najmlađim stanovnicima Velike Kladuše. Alma Miljković, direktorica poslovnice Unicredit bank u Velikoj Kladuši (poslušajte izjavu)…
Život je pun nepredvidivosti, loših i dobrih, a jedan od sigurnih načina da se čovjek nosi sa lošim nepredvidivostima je njegova finansijska stabilnost. Upravo tu na scenu stupa štednja, koji osigurava sadašnjost i pravi dobar oslonac za budućnost (poslušajte izjavu)…
Uprkos ne tako dobrim ekonomskim uslovima, prije svega visokom broju nazaposlenih, malim platama i penzijama građani velikokladuške općine štede, kaže Miljković. Kada bi se osigurali uslovi da se može zaraditi dovoljno za život, štedjeli bi ili bi više štedjeli kažu nam oni koje smo pitali da li štede (poslušajte izjavu)…
Prema podacima CBBiH, na kraju septembra 2018. godine ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka u BiH iznosili su 11,83 milijardi KM, što je najveći zabilježeni nivo. Depoziti stanovništva imaju daleko najveće učešće u ukupnim depozitima kod komercijalnih banaka, od 55,4 posto, pa stoga predstavljaju važnu osnovu finansiranja i funkcioniranja banaka.