Svjetski dan borbe protiv AIDS-a se na inicijativu Svjetske zdravstvene organizacije već tri decenije obilježava 1. decembra širom svijeta. Osim podizanja svijesti javnosti o infekciji HIV-om i AIDS-u, posebno se ističu i dostignuća postignuta u prevenciji zaraze HIV-om, ali i dostupnosti terapije kojom se postiže gotovo normalno očekivano trajanje života kao u zdravoj populaciji. Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana AIDS-a je “Živi pozitivno – saznaj svoj status“, a cilj kampanje je podizanje svijesti o važnosti testiranja na HIV i poznavanja vlastitog statusa, jer infekcija HIV-om može dugo biti bez simptoma. Preporuke za testiranje su usmjerene prvenstveno osobama koje su zbog rizičnih ponašanja izložene povećanom riziku zaraze virusom HIV-a.
Do danas su u Bosni i Hercegovini ukupno registrovane 343 HIV pozitivne osobe. U 2017. Godini u F BiH bilo je 18 novootkrivenih slučajeva HIV pozitivnih, a u Republici Srpskoj 9. Bosna i Hercegovina se i dalje smatra zemljom sa niskom stopom prevalencije HIV-a, manje od 0,1 posto, međutim to ne znači da se o njoj ne treba pričati i djelovati u preventivnom i edukativnom smislu, kaže doktor u velikokladuškom Domu zdravlja Mustafa Hodžić (poslušajte izjavu)…
HIV je retrovirus koji uzrokuje stečeni sindrom imunodeficijencije – AIDS. Jedan od načina prijenosa je i spolnim putem, te samim time spada u spolno prenosive bolesti. HIV se prenosi putem krv i krvnih derivata, odnosno transfuzijom krvi i drugih krvnih pripravaka, putem pribora intravenskih ovisnika, te preko zaražene majke na dijete tokom trudnoće i poroda. HIV se ne prenosi poljupcem, grljenjem, dodirom, kihanjem, kašljanjem, bavljenjem sportom, korištenjem istog pribora za jelo ili toaleta (poslušajte izjavu)
Rana dijagnoza je važna za uspješnije liječenje i očekivano trajanje života kao i za smanjenje širenja infekcije HIV-om. Bitno pravilo u preveniranju AIDS-a je koristiti zaštitu, odnosno kondom prilikom seksualnog odnosa (poslušajte izjavu)…
Prema podacima Programa Ujedinjenih naroda za borbu protiv HIV-a/AIDS-a i Svjetske zdravstvene organizacije, u svijetu je 2017. godine s ovom infekcijom živjelo 36,9 miliona ljudi, od čega je 1,8 miliona bilo novootkrivenih slučajeva zaraze HIV-om, a 940.000 ljudi je umrlo od posljedica AIDS-a. U cilju zaustavljanja širenja infekcije HIV-om, svjetske su organizacije postavile globalne zdravstvene strategije i ciljeve za ubrzavanje i poboljšanje prevencije i liječenja koji uključuju eliminaciju infekcije HIV-om i AIDS-a do 2030. godine. Međunarodni simbol svjesnosti i podrške je crvena vrpca.