Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se svakog 23. aprila od 1995. godine kada je na Generalnoj konferenciji UNESCO-a, održanoj u Parizu, na taj način odana počast knjigama i autorima iz cijeloga svijeta.
Važnost čitanja
Od najranijeg djetinjstva čitanjem spoznajemo svijet koji nas okružuje i učimo o drugim i drugačijim ljudima, zemljama, događajima i kulturama. On nas vodi izvan našega svijeta i omogućava nam da kroz maštu „putujemo“ kroz mjesta i vrijeme te nam nudi nove prilike koje nas inspiriraju da ostvarimo sebe i svoje ciljeve. Poistovjećujući se s likovima iz knjige, nesvjesno „usvajamo“ njihove osjećaje, stavove i ponašanje, što nam omogućuje bolje razumijevanje drugih i razvijanje osjećaja empatije. Čitanje poboljšava kognitivne i komunikacijske vještine, fokus i koncentraciju, proširuje rječnik, pomaže u učenju i razvija vještine kritičkoga razmišljanja. Na taj način čitanjem propitujemo ne samo sadržaj, već i poruku koju knjiga donosi. Zbog toga je posebno važno djeci pomoći da zavole knjigu i čitanje.
Svjetski dan knjige i autorskih prava
Dan kada se slavi knjiga kao nezamjenjivi dio ljudske kulture i autori, koji su svojim djelima doprinijeli njenom unaprjeđenju, simboličan je za svjetsku književnost, jer su 23. aprila iste godine, 1616., umrli Miguel Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Španija je još 1926. godine, obilježavajući godišnjicu smrti svog najpoznatijeg pisca (Cervantesa) ovaj dan proglasila Danom knjige, koji se slučajno poklopio s Đurđevdanom, praznikom zaljubljenih. Tada se tradicionalno poklanjala ruža za svaku prodanu knjigu, a danas se u španskoj pokrajini Kataloniji 23. aprila zajedno slave književnost i ljubav.
UNESCO je na generalnoj konferenciji, održanoj u Parizu 1995. godine, proglasio 23. april Svjetskim danom knjige i autorskih prava, kojim se želi ne samo odati počast knjigama i autorima iz cijelog svijeta, već i potaknuti sve ljude, a najprije mlade da zavole čitanje i uvide važnost onih koji su dali nemjerljiv doprinos kulturnom napretku čovječanstva. Svake godine sve više ljudi sa svih kontinenata obilježava ovaj dan koji promovira bogatstvo autorskih djela i potrebu da ona budu zaštićena, kroz promociju izdavaštva i zaštitu autorskih prava.
U Bosni i Hercegovini se Svjetski dan (i noć) knjige i autorskih prava obilježava od 2016. godine, a manifestaciji se kroz održavanje prigodnih programa i radionica pridružuju institucije kulture, obrazovanja, nevladinog sektora i izdavaštva.
Izvor: Medijska pismenost