Edukativna ekološka radionica na temu „Otpad nije smeće“ održana je u srijedu, 21. oktobra u OŠ „Podzvizd“. Radionicu je organiziralo velikokladuško Udruženje za zaštitu okoliša i unapređenje kulture življenja „Horizonti“ u sklopu projekta „Otpad nije smeće“, a koji ima za cilj podizanje ekološke svijesti i kulture pravilnog zbrinjavanja otpada kod školske djece i građana.
Predavanje na temu „Otpad nije smeće“ tokom kojeg su učenici mogli da nauče na koji način treba da se brinu o otpadu, a ne da ga prepuštaju prirodi održala je Jasna Purić, koordinatorica projekta „Otpad nije smeće“. Tako su učenici od petog do devetog razreda OŠ „Podzvizd“ na radionici imali priliku između ostalog saznati šta je to i kako nastaje otpad, koje su vrste otpada, te kako mogu sami doprinijeti izbjegavanju i smanjenju količine otpada. Isto tako, tokom radionici govorilo se i o procesu pravilnog odlaganja otpada i o reciklaži. Učenici su naučili i što je to opasni otpad, kako se on odlaže, te šta su to pojmovi eko – oznake i deponije otpada.
Pored svega navedenog, učenici su mogli čuti i nekoliko interesantnih ali zabrinjavajućih podataka poput ovog, da svaki dan u svijetu nastane po jedan kilogram čvrstog otpada po stanovniku (poslušajte izjavu)…
Projekt „Otpad nije smeće“ Udruženje „Horizonti“ realizira od 2011. godine, finansira ga Ministarstvo za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Unsko-sanskog kantona, a u zadnje dvije godine kroz budžetska sredstava namijenjena nevladinim organizacijama podržala ga je i Općina Velika Kladuša. Saćima Omeragić, predsjednica Udruženja „Horizonti“ (poslušajte izjavu)…
Projektom „Otpad nije smeće“ obuhvaćene su sve velikokladuške osnovne škole, a pored edukativnih radionica školama je ili će biti donirana razna oprema za odlaganje otpada: kontejneri, kante i kompostane.