“Maternji jezik je naš identitet. Jezik nas spaja i ključan je dio našeg života“ kaže Fatima Nuhanović, učiteljica razredne nastave u područnoj školi u Donjoj Slapnici. Ističe da je maternji jezik bogatstvo koje treba cijeniti i čuvati. Za obrazovanje i za cijeli život jezik je ključan, zato ga je vrlo važno dobro poznavati, kaže naša sagovornica. Dodaje da se s djetetom na usvajanju jezika treba raditi od malih nogu (poslušajte izjavu)…
Maternji jezik je temelj intelektualnih sposobnosti i obrazovanja. Međutim, jezik danas ima nepovoljan status, a različiti su faktori koji utiču na to. Posebno je to izraženo kod djece. Previše vremena pred raznim ekranima utiče na to da djeca manje pričaju, odnosno komuniciraju i tako kvare sam razvoj jezika i govora. Također, izražen je i problem da djeca sve češće govore neki strani jezik, a svoj maternji malo ili čak nikako, kaže učiteljica Nuhanović. Ističe da je poznavanje stranog jezika poželjno ali da djeca moraju prvo savladati svoj maternji jezik, jer primjera radi nastavni proces prate na maternjem, a ne stranom jeziku (poslušajte izjavu)…
Osim redovnih nastavnih u ovoj područnoj školi realiziraju se i vannastavne aktivnosti kroz koje djeca usvajaju jezik i nove riječi. Jedna od tih aktivnosti je i „banka riječi“. Nove riječi se zapisuju na papir, ti se papiri zalijepe na zid i tu ostaju sve dok učenici ne usvoje te riječi.
Također, sa učenicima se radi na tome da znaju koji je i šta za njih znači njihov matenji jezik, te da ga trebaju cijeniti i čuvati (poslušajte izjavu)…
Posjetu područnoj školi u Donjoj Slapnici upriličili smo u povodu Međunarodnog dan maternjeg jezika koji se obilježava svake godine 21. februara. Ovaj dan se obilježava od 2000. godine s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja maternjeg jezika, te njegovanja jezične i kulturne različitosti i višejezičnosti. UNESCO je 1999. godine na 30. zasjedanju Glavne skupštine na prijedlog Bangladeša proglasio 21. februar Međunarodnim danom maternjeg jezika. Važnost toga dana potvrđena je 2001. godine aklamacijom na 31. Glavnoj skupštini. Tada je usvojena Deklaracija o kulturnoj različitosti, gdje u 5. članu piše: »…svakoj se osobi mora omogućiti izražavanje i stvaranje djela na jeziku koji izabere, posebno na maternjem jeziku…« Od tada se svake godine u svijetu obilježava Međunarodni dan maternjeg jezika kao jedan od zajedničkih simbola ravnopravnosti svih naroda.