U zaseoku Mašići, Gornji Šumatac u toku je realizacija jednog važnog infrastrukturnog projekta, a radi se o izgradnji novog mosta. S obzirom na dotrajalost starog mosta krenulo se u aktivnost izgradnje novog mosta koji će biti 11 metara dužine i pet metara širine. Trenutno je Građevinskom odboru nepoznanica kolika će biti nosivost novog mosta, ali u svakom slučaju biće veći i bolji u odnosu na stari jer se gradi po savremenoj arhitekturi i sa kvalitetnijim materijalom.
U izgradnji starog mosta glavni koordinator je bio jedan mještanin, a upravo po njemu će biti nazvan novi most koji će nositi ime „Korin most“. Izvođač radova je JKUP „Komunalije“ d.o.o. Velika Kladuša. Dinamika i završetak radova uveliko zavise od vremenskih uslova i pretpostavlja se da će radovi biti okončani najkasnije do augusta ili septembra ove godine.
Ali, izgradnja mosta nije jedini značajan infrastrukturni projekat koji se provodi u ovom zaseoku. Naime, u toku je i akcija prikupljanja novčanih sredstava za asfaltiranje lokalnog puta Mašići – Hadžijno korito u dužini 960 metara a novoizgrađeni most se upravo nalazi na dijelu ovog putnog pravca. Kako smo doznali od Šefika Šabića, radovi na putnom pravcu otpočet će odmah po završetku izgradnje mosta.
Kako je istakao Šabić, iako se mali broj domaćinstava nalazi na dionici ovog putnog pravca, dobrom organizacijom i uz veliku pomoć mještanina, velikog humaniste Šemse Šabića prikupili su značajna novčana sredstva kako bi uspješno okončali ovaj projekat. Vrijednost rekonstrukcije i modernizacije ovog putnog pravca je cca 186.000KM, a pored građana u sufinansiranju učestvuje i Općina Velika Kladuša, koja također u potpunosti finansira i izgradnju novog mosta u zaseoku Mašići.
Kada govorimo o infrastrukturi ovog zaseoka važno je za napomenuti da mještani imaju i jedan veliki dugogodišnji problem, a to je elektrifikacija sela. Ovaj problem datira još iz 2007. godine. Stubovi i kablovi su postavljeni, ali zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa većina mještana ne može u potpunosti koristiti električnu energiju već djelomično svako domaćinstvo ima na raspolaganju određen napon. Kako nam je kazao Šabić, i demografska slika ovog zaseoka je loša i u mnogočemu je slična onoj u ostalim mjesnim zajednicama velikokladuške općine. Natalitet neprekidno opada, mortalitet se povisuje, većinom starija populacija živi ovdje, a mladi kao i mladi bračni parovi sa porodicama, otišli su na rad u evropske zemlje.
Ali, nije ni tako sve crno u ovom mjestu. Prilikom našeg boravka mogli smo se uvjeriti i u lijep prirodni krajolik, nekoliko izvora pitke vode sa bunarima i odmaralištem pored ceste koja vodi za Šabiće, dok su putevi uglavnom kategorisani i u dobrom stanju za saobraćaj.