Večeras je Velikoj Kladuši u organizaciji udruženja Sutra je novi dan i Fondacije Lejla Hairlahović-Hušić promovisana knjiga Identitet/i muslimana Cazinske krajine, autorice Lejle Hairlahović-Hušić. Knjiga je rezultat doktorskog istraživanja prerano preminule profesorice engleskog jezika, magistrice evropskih studija i doktorandice na Odsjeku za etnologiju i kulturnu antroplogiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu te istraživačice Muzeja ratnog djetinjstva Lejle Hairlahović-Hušić, a objavljena je posthumno 2021. godine u izdanju Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu i Odsjeka za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Lejla Hairlahović-Hušić rođena je 1983. godine. Kao gimnazijalka, osnovala je Udruženje mladih „Phoenix“, igrala rukomet u „Krajini“ iz Cazina. Studirala je engleski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Tuzli, gdje je za svoj uspjeh bila nagrađena srebrenom i bronzanom plaketom Univerziteta. Igrala je rukomet u tuzlanskom „Jedinstvu“. Postdiplomski studij okončala je u Sarajevu, predavala je engleski jezik u cazinskoj osnovnoj školi. U svom je rodnom gradu osnovala Rukometnu akademiju „Dundo Bears“, bila je generalni sekretar Rukometnog saveza Bosne i Hercegovine. Bavila se najviše antropologijom i etnologijom, čuvala je od zaborava razne predmete, ali i priče i fakte koji su imali veze s porodicom, tradicijom, Krajinom, s Bosnom i Hercegovinom. Lejla Hairlahović-Hušić radila je doktorsku disertaciju o identitetu muslimana Cazinske krajine. U trenutku smrti povezane sa Covidom imala je 37 godina.
Promotori knjige bili su prof. Esmira Dervišević, dr. Kanita Dedić i Fikreta Muslić. Sav prihod od prodaje knjige išao je u svrhe finansiranja Fondacije Lejla Hairlahović-Hušić za pomoć u obrazovanju djece i mladih.