U organizaciji Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ Velika Kladuša u ponedjeljak, 23.novembra je u Vijećnici Općine Velika Kladuša promoviran roman „Tomašica – Vjetar tišine“ autora Mirze Sadikovića. Prvi književni uradak-roman dugogodišnjeg novinara Radio-televizije Bosne i Hercegovine, Mirze Sadikovića „Tomašica – vjetar tišine“, govori o stradanju Bošnjaka Bosanske krajine, njihovom izbjegličkom životu i povratku. Posebno o majkama koje su svoje sinove pronašli u masovnoj grobnici Tomašica i vratile se živjeti u svoj kraj.
Književno djelo satkano od novinarskih priča koje su opet, živa svjedočenja o strašnom genocidu, ubistvima i skrivanjima masovnih grobnica na području Bosanske krajine, ima posebnu vrijednost i posebnu ulogu u očuvanju kolektivnog sjećanja na jedan strašan period naše novije historije, istaknuto je prilikom promocije ovog romana. Roman je nastao kao plod višegodišnjeg novinarskog rada i susreta ovog novinara sa preživjelima na području Prijedora. Sadiković je sakupio razgovore vođene sa članovima porodica žrtava zločina čija su tijela pronađena u masovnoj grobnici Tomašica, a koja je on želio da podijeli sa ostalim građanima kako bi ovjekovječio svu bol i patnju roditelja djece čije su kosti pronađene nakon dvije decenije traganja. „S njihovim porodicama sam provodio vrijeme, tražeći žrtve od grobnice do grobnice. Bilo je izuzetno emotivnih trenutaka kada sam bio prinuđen da držim mikrofon pred majkama koje su, oborenog pogleda, šutjele i umirale pred mojim očima“, kazao je Sadiković (poslušajte izjavu)…
Roman je strukturno podijeljen u 46 poglavlja od kojih 1. i 45. uokviruju priču o glavnome protagonisti Elviru K. i njegovoj /post/ratnoj sudbini da bi posljednje, 46. poglavlje, skrenulo pažnju na jednakost sudbina svih preživjelih, koji žive i grade nove identitete na krhotinama teške prošlosti. Pejzaž koji je često uvod u teške priče i sudbine vjerno prati roman i najčešće najavljuje priču koja slijedi. U tom kontekstu i posljednja rečenica u romanu označava smiraj, mirenje sa kobnom sudbinom. Ovaj roman je s jedne strane kruna rada, a s druge nagovještaj nečega novog u radu ovog dugogodišnjeg novinara.
Uz autora o romanu su govorili promotori profesorica Almira Džanić i profesori Kasim Mujagić i Esad Bajramović. Promociju ovog romana Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ Velika Kladuša organizirala je u povodu 25.novembra, Dana državnosti BiH. Po okončanju promocije autor je potpisivao knjige, a inače jedan dio od prodaje knjige Sadiković će donirati Centru za djecu „Duga“ u Kulen Vakufu.