Vrhovni sud FBiH je u decembru prošle godine donio važnu odluku za sve advokate u FBiH kojom im je nakon 13 godina pravne bitke vraćeno jedno pravo, da ubuduće mogu raditi Ugovore o prometu nekretnina što su dosada jedino mogli notari. Shodno ovoj odluci Vrhovnog suda FBIH, od sada Ugovor o kupoprodaji nekretnina, Ugovor o doživotnom izdržavanju, Ugovor o poklonu nekretnina i drugi ugovori čiji je predmet prenos i sticanje vlasništva ili drugih stvarnih prava na nekretninama, mogu biti sačinjeni i od strane advokata u pismenoj formi, a zatim da je potpis na ugovoru ovjeren od strane suda ili notara, te je takav ugovor moguće provesti u zemljišnim knjigama.
Vrhovni sud FBiH je 8.decembra prošle godine donio Odluku na zahtjev Općinskog suda u Sarajevu koji je po službenoj dužnosti predložio rješavanje ovog višegodišnjeg spornog pravnog pitanja. Na osnovu svega utvrđeno je da ugovor o prijenosu prava na nekretninama (kućama, stanovima, zemljištima…) ugovarači moraju zaključiti u pismenoj formi, a zbog pravne sigurnosti i eventualnih pravnih posljedica, svoje potpise moraju ovjeriti kod suda ili notara kao uslov punovažnosti za upis u zemljišne knjige.
U praksi je do sada to bilo neprovedivo, međutim Općinski sudovi sada ponovno otvaraju svoje upisnike ovjera i isti će ovjeravati ugovore sačinjene od strane advokata, a zemljišno knjižni uredi su ih dužni provoditi. Općinski sud u Velikoj Kladuši prvi je na USK otpočeo sa provedbom odluka Ustavnog suda i Vrhovnog suda FBiH.
Benefit za građane leži u činjenici da imaju veći izbor, jer sada mogu praviti ugovore kod više pružaoca jedne te iste usluge (advokat ili notar), a inače i sami građani (ugovarači) mogu praviti ugovore. Da bi takav ugovor bio valjan treba da sadrži sve bitne elemente i da su potpisi stranaka ovjereni od strane nadležnog organa, odnosno suda ili notara.
Ovu tematiku za RVK detaljno je pojasnio poznati velikokladuški avokat Suad Velić. Više saznajte u našem videu…