Prigodnim druženjem i bogatim kulturno – zabavnim programom, Udruženje žena „Mala Kladuša“ u ponedjeljak (14. decembra) je u svojim prostorijama organiziralo prezentaciju projekta „Naša tradicija“.
Radi se o projektu za kojeg je ovo Udruženje apliciralo na Javni poziv nevladinim organizacijama od strane Općine Velika Kladuša i tom prilikom im je dodijeljeno 3.000 KM iz budžetskih sredstava. Udruženje žena „Mala Kladuša“ od svog osnivanja radi na promociji krajiških običaja i svega onoga po čemu je prepoznatljiv naš kraj, tako da je rad na ovom projektu predstavljao proširenje njihovih aktivnosti. Sredstva koja su im odobrena, Udruženje je iskoristilo za nabavku opreme za rad. Kupili su dvije šiveće mašine, ali i sav potreban materijal.
Kako i sam naziv govori, projekat „Naša tradicija“ imao je za cilj očuvanje starih krajiških običaja, njegovanja tradicije našeg kraja, te prenošenje istih na mlađe naraštaje. Vođeni ovim ciljevima, a za potrebe realizacije projekta, članice Udruženja su podijelile učesnike u grupe. Prvu grupu činile su najstarije članice Udruženja, koje su ujedno bile i nositeljice projekta, zatim grupa žena koje izvode tradicionalne pjesme, grupu vezilja, krojačice, te grupu koju čine najmlađi učesnici projekta. Predsjednica UŽ „Mala Kladuša“, Zarifa Bektašević (poslušajte izjavu)
Sa realizacijom projekta, prvog na kojeg je ovo Udruženje apliciralo, krenulo se 27. oktobra 2015. godine. U sklopu aktivnosti sprovedenih za vrijeme realizacije, napravljeno je 50 gotovih radova, dok je u izradi još 40. Izrađen je veliki broj rukotvorina sa vezovima, te odjevnih predmeta. Narodnu nošnju koju imaju članovi, uglavnom su sami napravili.
Ono što je posebno zanimljivo i vrijedno spomena jeste da su u projekat bili uključeni i najmlađi članovi naše zajednice. Učenici nižih razreda Osnovne škole „Sead Ćehić“ Grahovo, njih 10, rado su se, dva puta sedmično odazivali zadacima vezenja i učenja o našoj kulturnoj baštini. Oni sami, napravili su dosta radova i što je najvažnije, naučili kako su to nekad naše nane vezle, prele i uz sav posao pjevale.
Đula Ćejvanović je najstarija, a Senajda Muratović najmlađa članica ovog Udruženja. Obje su zadovoljne urađenim, posebno zbog činjenice da su uspjeli probuditi interes kod mladih. (poslušajte izjavu)
U društvu akademskog slikara i kipara Zlatka Dizdarevića Buce i šefa kabineta Jasmina Šahinovića, prezentaciji projekta „Naša tradicija“ prisustvovao je i Načelnik općine, Edin Behrić. (poslušajte izjavu)
Važno je spomenuti da je Općina dodatno pomogla ovo Udruženje, uloživši oko 1.500 KM za potrebe rješavanja električnih instalacija unutar prostorija Udruženja, bez čega bi i sama realizacija projekta bila upitna. U sklopu prezentacije urađenog i naučenog, članice Udruženja su prisutne počastile izvedbom nekoliko tradicionalnih pjesama, igranjem kola, ali i prikazom čina nekadašnjeg načina udaje.
Najmlađim učesnicima projekta, kao i svima koji su na bilo koji način pomogli njegovoj realizaciji podijeljene su nagrade i zahvalnice. Na samom kraju gosti su počašćeni bogatom trpezom tradicionalnih krajiških jela.