U Kabinetu načelnika općine Velika Kladuša Edina Behrića u petak, 22. jula potpisani su ugovori kojima je uspješno završen pilot projekat za jačanje i širenje pčelarstva na području velikokladuške općine. Ugovori koji su potpisani odnose se na povoljno kreditiranje pčelarske proizvodnje, odnosno nabavke novih košnica od strane ZiraatBank d.d. kao i na sufinansiranje nabavke košnica od strane općine Velika Kladuša pčelarima kojima su odobrena kreditna sredstva.
Ugovore su potpisali općinski načelnik Edin Behrić, predstavnici ZiraatBank d.d. Sarajevo, filijale Bihać, te odabrani pčelari, korisnici kredita. Prema riječima načelnika Behrića zahvaljujući nastojanjima Općine, ZiraatBank-a je odobrila kreditna sredstva za poljoprivrednike velikokladuške općine po veoma povoljnim uslovima, bez troškova obrade kredita, te fiksnom kamatnom stopom od 3,49 %. U aprilu mjesecu Općina Velika Kladuša je raspisala javni poziv za dodjelu novčanih sredstava u vidu granta i kreditnih sredstva radi unapređenja poljoprivredne proizvodnje na području velikokladuške općine. Nakon završene procedure odabrana su četiri velikokladuška pčelara koji su i potpisali ugovore o kreditiranju. Kako je naglasio načelnik Behrić Općina Velika Kladuša će kroz grant sredstva sufinansirati nabavku košnica sa po 30 KM po košnici. Isto tako, odabrana je i najpovoljnija zadruga koja će izraditi 220 košnica i koja će od ovih pčelara otkupiti med, kazao je Behrić i dodao da je na ovaj način pčelarima osigurana urednost otplate kredita.
VIDEO PRILOG
Načelnik Behrić je naglasio da je za kreditiranje velikokladuške poljoprivrede po povoljnim uslovima kod ZiraatBank-e Općini na raspolaganju oko pola miliona KM, te da će se projekti slični ovom koji je u petak uspješno okončan širiti i na jagodičasto voće i povrće. Novi javni poziv za dodjelu povoljnih kreditnih sredstava načelnik Behrić je najavio za sredinu augusta.
Direktor ZiraatBank d.d. Sarajevo filijale Bihać, Enis Hadžović istakao je da je cilj ovakvih povoljnih kreditiranja povećanje poljoprivredne proizvodnje i otvaranje novih radnih mjesta u poljoprivredi. Nisvet Mujanović, jedan od četvorice pčelara koji su potpisali ugovore o kreditu se zahvalio i Ziraat banci i načelniku Behriću, koji je kako Mujanović ističe i ranije pružao podršku pčelarstvu. Prema riječima Mujanovića ovi povoljni krediti dobra su ideja i dobar način pomoći pčelarstvu jer pružaju mogućnost širenje posla. Na kraju potpisivanja ugovora načelnik Behrić je još jednom ponovio da je interes Općinskog organa uprave razvoj i širenje poljoprivredne proizvodnje. Također, zahvalio se predstavnicima Ziraatbank-e što su općinu Velika Kladuša prepoznali kao ozbiljnog i sigurnog partnera dajući joj mogućnost povoljnog kreditiranja poljoprivrede.