Strani studenti u Sloveniji, među kojima su i državljani BiH, suočili su se s velikim problemom donošenjem izmjena Zakona o strancima. Prema amandmanu usvojenom u martu, strani studenti moraju dokazati postojanje finansijskih sredstava u iznosu od 5.000 eura da bi dobili dozvolu boravka u Sloveniji.
Dakle, za dobivanje privremene dozvole boravka radi studija više nije dovoljno garantno pismo roditelja ili staratelja, koje dokazuje dovoljno sredstava za boravak studenta u Sloveniji. Iznos sredstava koji budući student mora imati na računu, ukoliko želi dobiti boravišnu dozvolu, iznosi nešto manje od 5.000 eura za jednogodišnji period (mjesečno najmanje u iznosu osnovnog iznosa minimalnog dohotka u Republici Sloveniji, što je 402 eura od 1. augusta 2019. godine).
Zbog promjena u proceduri za dobivanje privremene dozvole boravka radi studija, slovensko visoko obrazovanje pretrpjet će najveću štetu, upozorila je i Studentska organizacija Slovenije (ŠOS). Kako su istakli u studentskoj organizaciji, iz dostupnih podataka nije moguće zaključiti da strani studenti u Sloveniji ne bi bili samostalni ili nesposobni brinuti se o svom socijalnom položaju znatno drugačije od slovenskih studenata i da bi zbog toga morali pokazati 5.000 eura na računu.
Istovremeno, strani studenti imaju jednak pristup pravu na subvencioniranu hranu, prijevoz i smještaj, kao i mogućnost obavljanja studentskih poslova, kao što je slučaj sa slovenskim studentima. Prema dosadašnjim propisima, stranci koji su željeli studirati u Sloveniji mogli su pismenom izjavom roditelja ili zakonskih zastupnika dokazati dovoljna sredstva za život tokom studija.
Odredbe izmjene i dopune Zakona o strancima, kojima se pooštravaju uvjeti za boravak stranaca u Sloveniji, stupile su na snagu prošlog četvrtka. Prema Zavodu za statistiku Slovenije, trenutno u toj državi studira 8.125 stranih studenata, što predstavlja oko 10 posto svih studenata u zemlji. Sredinom 2018. godine Slovenija je produžila bilateralni sporazum s BiH o besplatnom studiranju državljana BiH u Sloveniji.
Kako Klix.ba nezvanično saznaje, Ambasada BiH u Sloveniji još nije upoznala Ministarstvo vanjskih poslova o ovom problemu, koji pored studenata pogađa i državljane BiH koji su na radu u Sloveniji.
Izvor: Klix.ba