Proizvođači i otkupljivači kornišona u BiH od jula mjeseca ove godine suočavaju se sa velikim problemima u poslovanju. Neuobičajeno dobar urod krastavca kornišona u Evropi narušio je potražnju i dinamiku isporuke svježeg krastavca, odnosno došlo je do otežanog izvoza i plasmana kornišona iz Bosne i Hercegovine na evropsko tržište. Zbog ovoga su se domaće firme koje vrše otkup kornišona od poljoprivrednika našle u izuzetno teškoj situaciji, te svakodnevno bilježe finansijske gubitke i prisiljene su velike količine otkupljenog kornišona bacati.
Sa ovim problemom suočava se i velikokladuša firma “Bašo” d.o.o. koja se svrstava među tri vodeća otkupljivača i proizvođača kornišona u BiH. Nermin Bašić, direktor firme „Bašo“ (poslušajte izjavu)…
Prema riječima Bašića i nakon obavještenja od strane kupca iz Njemačke da su fabrike za preradu povrća prezasićenje, njegova firma je nastavila sa otkupom tako da su bili prisiljeni oko 240 tona krastavca baciti u smeće. Kako Bašić ističe finansijski gubici zbog ovakve situacije procijenju se na oko 200 hiljada KM(poslušajte izjavu)…
Kako Bašić dodaje, informativni sastanci o ovoj problematici održani su sa predstavnicima nadležnih institucije od općinskog do kantonalnog nivoa, a u naredenim danima trebalo bi se razgovarati i sa predstavnicima federalnih institucija. Bašić se nada njihovoj pomoći u prevazilaženju ove situacije i u saniranju finansijskih gubitaka. Firma “Bašo” ove sezone sklopila je ugovore sa više od hiljadu kooperanata, proizvođača kornišona. Kako Bašić zaključuje još uvijek nije poznato kakve će sve posljedice ova problematika ostaviti po poslovanje i postojanje njegove i firmi iz BiH u sličnoj situaciji, kao i na kooperativnu proizvodnju krastavca kornišona.